Boris Beňa je už na slobode. Von sa dostal ihneď po uzavretí dohody o vine a treste

Boris Beňa.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Ďalší kajúcnik si tak pravdepodobne dohodol podmienečný trest.

Boris Beňa je už na slobode. Spoza mreží sa dostal hneď po uzavretí dohody o vine a treste. Prokurátor dal okamžite po uzavretí dohody príkaz na Beňove prepustenie. Bývalého námestníka tajnej služby síce eskorta po tomto úkone odviezla naspäť do justičného paláca, odtiaľ si však zobral už len osobné veci a brány väznice opustil. Informáciu pre TV Markíza potvrdil jeho advokát Peter Kubina.

Ďalší kajúcnik si tak pravedepodobne dohodol podmienečný trest, jeho výšku však zatiaľ nikto nechcel komentovať.

Obvinený Boris Beňa od začiatku spolupracuje s vyšetrovateľmi v kauze Judáš.

Ako prvý o tom, že sa Beňa s prokurátorom dohadujú na dohode o vine a treste informoval portál zoznam.sk, stretnutie neskôr pre TV Markíza potvrdila aj hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Návrh na schválenie dohody za zločin prijímania úplatku a dva prečiny - ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti podal v piatok (30. 4.) spomínaný prokurátor.

Ako uviedla hovorkyňa v prvom a druhom skutku ide o poskytnutie informácií neoprávneným osobám z prostredia Slovenskej informačnej služby (F. B.) a (Ľ. M.). Tretí skutok sa týka vyžiadania úplatku viacerými osobami od podnikateľského subjektu pre vybavenie odblokovanie zablokovavného majtetku na KÚFS.


Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský je väzobne stíhaný od 29. marca, keď o tom rozhodol Najvyšší súd. Nachádza sa v kolúznej väzbe. Minulý týždeň mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA 11. marca v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollár vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť za to, aby ho SIS nesledovala. Kollár na výsluch poprel, že by im dal úplatok.

Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó.

Beňu zadržali ešte v decembri minulého roka v rámci akcie Judáš. Exnámestník tajných spolupracuje s políciou.

Kollár je vo väzení od októbra minulého roka. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdov. Od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Judáš

Dôležité udalosti