Na nákupy oblečenia, či posedenie na terasách už nebudeme od pondelka potrebovať negatívny test

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

S výnimkou desiatich najhorších okresov

Na nákupy oblečenia, či posedenie na terasách už nebudeme od pondelka (3. 5.) potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19.

„Od pondelok sa v okresoch v 1. a 2. stupni varovania ruší v prevádzkach pravidlo preukazovania sa negatívnym testom, keďže cez deň neplatí zákaz vychádzania pre tieto okresy,“ informovala hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Pod pojmom prevádzky sú myslené nielen všetky obchody, ale aj terasy reštaurácií.

V okresoch s najhoršou situáciou, tých je 10, sú negatívne testy naďalej potrebné. Nesmú byť staršie ako sedem dní. Preukázať sa budete môcť iným dokladom o výnimke, ako napríklad dokladom o očkovaní, prekonaní ochorenia či napríklad o zdravotných dôvodoch.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Jedinou výnimkou je vstup študentov vybraných odborov do priestorov a zariadení vysokých škôl. A to výlučne pre čas od 21.00 do 01.00 sa naďalej sa bude vyžadovať negatívny test nie starší ako sedem dní alebo doklad o výnimke, v tomto čase platí zákaz vychádzania pre tieto okresy.

Pravidlá pre vstup do prevádzok v okresoch v 3. stupni (pozn. bordové okresy) varovania zostávaju rovnaké: pri vstupe do prevádzok bude potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu, ktorý nie je starší ako 7 dní, alebo iným dokladom o výnimke, ktoré sú stanovené vo vyhláške (očkovanie, prekonanie ochorenia, zdravotné dôvody a pod.).

Jedinou zmenou je, že bez testu budú môcť vstupovať do škôl a školských zariadení žiaci materskej školy, základnej školy (prvý aj druhý stupeň), stredoškolskí študenti, žiaci špeciálnej školy, poslucháči jazykovej školy a žiaci vstupujúci do priestorov vysokej školy na prijímacie skúšky.

Zoznam okresov podľa farieb od pondelka

Prvý stupeň varovania (ružový okres): Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany, Zlaté Moravce

Druhý stupeň varovania (červený okres): Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Tretí stupeň varovania (bordový okres): Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár,  Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín

Vstup na pracovisko a zákaz vychádzania

Pravidlá pre vstup na pracoviská v okresoch v 3. stupni varovania zostávaju tak, ako boli. Testom sa bude potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu, ktorý nie je starší ako sedem dní, alebo iným dokladom o výnimke, ktoré sú stanovené vo vyhláške (očkovanie, prekonanie ochorenia, zdravotné dôvody a podobne).

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pravidlá pre okresy v 1. a 2. stupni varovania zostávajú tak, ako doteraz, avšak výlučne pre časový rámec od 21.00 do 01.00 h nasledujúceho dňa (v tomto čase platí pre tieto stupne varovania zákaz vychádzania). To teda znamená, že v čase od 21.00 do 01.00 nasledujúceho dňa bude potrebné preukazovať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 21 dní v I. stupni varovania, v II. stupni varovania nie starším ako 14 dní. Rovnako je možné sa výlučne v tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Cez deň sa v okresoch v 1. a 2. stupni varovania nebude potrebné preukazovať negatívnym výsledkom testu, vzhľadom na to, že cez deň neplatí zákaz vychádzania pre tieto okresy.

Celé znenie vyhlášky nájdete tu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti