Gastráče alebo peniaze? Stravné lístky sú vo výhode, tí čo si vybrali hotovosť, prídu o peniaze

aplikacia_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Medzi gastrolístkom a hotovosťou sa rozhodujeme od marca.

Gastrolístkok alebo hotovosť? Vyzeralo to ako jednoduchý výber. Opak je však pravdou. Účtovníci poukazujú na to, že stravné lístky sú vo výhode a tí čo si vybrali finančný príspevok, prídu o peniaze.

Medzi gastrolístkom a hotovosťou sa rozhodujeme od marca. Vo firmách tak vznikli dve skupiny. Tá prvá, ktorá sa rozhodla pre gastrolístok a tá druhá, ktorá si vybrala finančný príspevok. Zatiaľ čo tej prvej skupine sa nič nezdaní, tá druhá skupina o túto výhodu príde.

Ak zamestnanec dostane gastrolístok a zamestnávateľ mu na tento gastrolístok prispeje ľubovoľne vysokou sumou či to budú 3, 4 alebo 5 eur, tak na strane zamestnanca je to príjem oslobodený od dane a odvodov.

„Ak ste si však vybrali finančný príspevok a dostávate ho vo výške päť eur, nezdaňuje sa vám len suma dve eurá a 81 centov. Zvyšok peňazí vám zamestnávateľ zdaní. Prídete tak približne o 55 centov," hovorí odborník na dane Jozef Mihál.

Finančný príspevok na stravovanie je od daní a odvodov u zamestnanca oslobodený iba vtedy, ak jeho výška nepresiahne maximálnu sumu stanovenú Zákonníkom práce, ktorá je v tomto roku 2,81 eura.

„Tie firmy, ktoré sú bohatšie a poskytujú tieto benefity, logicky zostanú pri gastrolístkoch, pretože tam tie daňové výhody sú výraznejšie ako keď prejdú na finančný príspevok," dodáva Mihál.

Aj to je dôvod, prečo firmy zabezpečujúce gastrolístky nepociťujú znížený záujem. Platbu stravnými lístkami či už v reštaurácii alebo v potravinách stále využíva milión Slovákov.

Podľa našich informácií sa ministerstvo financií zatiaľ nastavené pravidlá nechystá meniť. Chcú najskôr počkať a zistiť ako sa finančný príspevok ujme.

Pozrite si aj reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastrolístky

Dôležité udalosti