Bude zakázané uviazať psa na reťaz? Onedlho o tom rozhodnú poslanci

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Po novom by to bolo možné len počas kŕmenia či ošetrovania.

Budú psy na reťazi alebo nie? Rozhodovať o tom majú poslanci. Uväzovať psa na dvore by po novom bolo možné len počas jeho kŕmenia či ošetrovania.

Zákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokujú poslanci už na začiatku mája. Niektorí majitelia psov s týmto návrhom ale nesúhlasia.

„Aj náš sused má psa na reťazi, ktorý je priviazaný vlastne iba vtedy, keď nie sú doma, lebo uteká. Robia tak preto, aby neublížil niekomu na ulici,“ hovorí psovodka Diana Vargová. Myslí si, že ak psy z reťaze púšťajú, pravidelne kŕmia, nie sú podvyživené a nik im neubližuje, nemalo by sa to úplne zakázať. V prípadoch, ak pes uteká, je to podľa Vargovej prospešné.

Veterinár Dominik Macko hovorí, že každá minca má dve strany. „Psíkom, ktoré sú na reťazi od malička na možno pár metrov štvorcových, odoberáme voľnosť. Je to niečo, čo potrebujú,“ tvrdí.

Odborníci sa zhodujú na tom, že pes je taký zlý ako nezodpovedný je jeho majiteľ.

„Zvieratá nie sú živé zvončeky a neslúžia nám na tento účel. Stovky, tisícky zvieratiek na Slovensku sú na často metrovej alebo dvojmetrovej reťazi vlastne celý život od malička,“ upozorňuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

V navrhovanom zákone sa počíta aj s tým, že psy budú môcť byť na reťazi napríklad pri kŕmení alebo ošetrovaní.

„Z môjho pohľadu si neviem úplne predstaviť realizáciu v praxi takéhoto legislatívneho opatrenia, keďže každý občan Slovenska má garantované právo a to nedotknuteľnosť obydlia. K obydliu patrí, samozrejme, aj pozemok, ktorý je priľahlý k rodinnému domu a musí byť oplotený“ približuje právnik Jozef Stopkaa.

V prípade schválenia by mohla byť nová legislatíva účinná od 1. júla.

Téme sa venovala Michaela Bendíková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reťaz

Dôležité udalosti