Kávu si budeme sladiť drahšie. Pestovatelia cukrovej repy hlásia najväčšie škody v histórii

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Môžu za to nevyspytateľné aprílové mrazy.

Pestovatelia cukrovej repy hlásia miliónové straty. Aprílové mrazy im spôsobili najväčšie škody v histórii. Repu museli poľnohospodári vo viacerých lokalitách siať nanovo.

Najväčším pestovateľom cukrovej repy sú Nové sady neďaleko Nitry. Poľnohospodárske družstvo pestuje plodinu na takmer päťsto hektároch.

„Pestovatelia cukrovej repy sú v ťažkej depresii. Z celkovej výmery 22 500 tisíc hektárov zmrzlo úplne päťtisíc hektárov a čiastočne poškodili ďalších tisíc hektárov,“ hovorí Robert Kovács, predseda zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska.

Zle sú na tom aj poľnohospodári z Palárikova. Z celkovej výmery 350 hektárov prišli až o 80 percent repy.

„Sú to určite škody, ktoré sa pohybujú v desiatkach tisíc eur a možno na Slovensku to pôjde do miliónov,“ približuje Róbert Židuliak, konateľ Agrodružstvo TP. Kovács hovorí o škodách viac ako dva milióny eur.

Mrazy najviac poškodili porasty v okresoch Levice, Šaľa, Topoľčany a Trnava. Pestovatelia museli robiť náhradné osevy.

Úroda by mala byť o desať až 15 percent nižšia. Sebestačnosť výroby cukru u nás by to ohroziť nemalo. No v konečnom dôsledku to môže priniesť významaný vplyv na zvyšovanie cien.

„Táto situácia s mrazom prispeje k tomu, že ceny cukru podľa všetkého pôjdu hore,“ približuje predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

Škody hlásia pestovatelia cukrovej repy v celej Európe. Mrazy zničili až stotisíc hektárov porastov. Najhoršie je to vo Francúzsku, Nemecku i v Rakúsku.

Pozrite si reportáž Romana Ruttkaya a ďalších kolegov.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.