Poslanci ukončili diskusiu k vládnemu programu, hlasovať majú v utorok

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Naď v rozprave tvrdil, že zdedil korupčné peklo.

V parlamente sa v pondelok (3. 5.) večer skončila diskusia k programovému vyhláseniu vlády.

Počas piatku (30. 4.) a pondelka v nej v pléne vystúpilo okolo 40 rečníkov. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga prerušil schôdzu do utorka (4. 5.) do 10.00 h, keď by mal predstúpiť so záverečným slovom premiér Eduard Heger. Následne majú poslanci hlasovať o vládnom programe a vyslovení dôvery Hegerovmu kabinetu.

Program vlády predložil premiér na mimoriadnu schôdzu NR SR v piatok, keď v rozprave dominovali vyjadrenia viacerých členov kabinetu. Ministri pokračovali aj v pondelok ráno. Následne sa počas pondelka do diskusie zapojili opoziční i koaliční poslanci.

Zdroj: Národná rada SR

Minister obrany Jaroslav Naď v pléne vyhlásil, že v rezorte zdedil "korupčné peklo". V diskusii k programovému vyhláseniu vlády skonštatoval, že za uplynulý rok sa vedeniu rezortu obrany podarilo zrušiť množstvo nevýhodných zmlúv. Poukázal aj na to, že v parlamente po rokoch prijali bezpečnostnú aj obrannú stratégiu. Podľa Naďa sa podarilo upevniť pozíciu Slovenska v oblasti zahraničného smerovania. Vyzdvihol profesionalitu Ozbrojených síl (OS) SR a zapojenie vojakov do pomoci v boji s pandémiou nového koronavírusu. Poslancov poprosil o podporu PVV a obrany samotnej. Do budúcna avizoval napríklad predloženie obrannej dohody.

Naď počas svojho vystúpenia zhodnotil uplynulý rok a kritizoval predchádzajúce vlády. Tvrdí, že sa v minulosti vytunelovali Letecké opravovne Trenčín a že sa zbytočne vyhadzovali peniaze pre nevýhodné zmluvy aj v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku. „Neuveriteľné, ako sa kradlo v rezorte obrany," povedal.

Vyzdvihol prijatie obrannej aj bezpečnostnej stratégie, ale aj ďalších plánov a stratégií. Uviedol, že sa mu podarilo dosiahnuť v minulom roku výdavky na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Ocenil i spoluprácu s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aj diskusiu medzi rezortom obrany a parlamentom. Poukázal i na posilnenie zastúpenia OS SR v zahraničných misiách a uzavretie medzinárodných dohôd či už s Maďarskom, alebo Poľskom. Vojaci navyše podľa neho profesionálne pomáhali v čase pandémie napríklad s trasovaním kontaktov a transportom pacientov.

Vladimíra Marcinková (Za ľudí) ocenila, že minister vždy prízvukuje proatlantické a proeurópske smerovanie. Rovnako uvítala, že za uplynulý rok sa posilnilo aj sociálne zabezpečenie a postavenie žien v armáde.

"Konečne sa myslí na vojakov, na ich sociálne zabezpečenie," poznamenal predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO). Odmieta kritiku opozície v oblasti zahraničnopolitických otázok. Podčiarkol, že obrana by mala byť apolitická.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti