Najsmrteľnejší typ rakoviny kože ohrozuje aj deti. Takto ho včas odhalíte

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ Andrey_Popov

Okrem základných ABCDE pravidiel, by si mali rodičia všímať aj iné znaky.

Prvý majový pondelok nesie prívlastok melanómový. Pred mnohými rokmi o tom rozhodla americká dermatologická akadémia, aby zvýšila povedomie o príznakoch, príčinách a prevencii tohto ochorenia. Melanóm je najsmrteľnejší typ rakoviny kože. Symbolom tohto dňa je oranžová farba oblečenia.

Ako uvádza portál nationaltoday.com, história melanómu siaha až to piateho storočia pred naším letopočtom, kedy o ňom napísal Hippocratres. Postupom rokov sa poznatky rozširovali avšak až v roku 1956 si henry Lancester uvedomil, že chorobu spôsobuje ultrafialové a slnečné žiarenie. V súčasnosti je už jasné, že zvýšené riziko okrem žiarenia spôsobujú aj faktory ako genetika, svetlá pokožka, farba očí či rodinná anamnéza.

Prečítajte si aj: Neviete, aký krém si máte kúpiť? Vďaka našim radám si vyberiete ideálny pre vašu pleť

Melanóm sa vyvinie zo znamienka, ktoré začalo meniť štruktúru a tvar, zostáva asymetrické, zapálené a môže aj krvácať a svrbieť. Bežné znamienka si môžete sledovať doma pomocou tzv. ABCDE kritérií. Ak sa vám niečo nepozdáva, navštívte odborníka. Pomocou dermatoskopu znamienko zväčší a osvetlí, vďaka čomu môže sledovať zmeny typické pre zdravé alebo nezdravé znamienko, prípadne kožný nádor.

Napriek tomu, že už súčasná medicína pozná odpovede na mnohé otázky, výskum tejto choroby pokračuje a prináša stále nové výsledky. Jedným z nich je aj zvýšený výskyt u detí, dokonca v inej forme ako u dospelých, o ktorom vás informujeme nižšie. Na Slovensku sa výskyt malígneho melanómu v posledných rokoch zvýšil trojnásobne, vo väčšine prípadov sa mu pritom dá predísť.

Zdroj: Tvnoviny.sk,

Čo by ste mali vedieť o melanóme

Melanóm je jeden z troch typov rakoviny kože, ktorý sa šíri veľmi rýchlo. Často dokonca rýchlejšie ako iné formy rakoviny, dokonca aj v mladšom veku. Zatiaľ čo je priemerný vek ostatných diagnóz okolo 65 až 70 rokov, priemerný vek diagnózy melanómu je 50 rokov.

Zvýšiť pozornosť by ste mali pri viacerých rizikových faktoroch, ako sú ryšavé až červené vlasy, rodinná anamnéza, spáleniny od slnka v detstve, používanie solária či vyše päťdesiat znamienok na tele. Tieto a mnohé iné faktory ovplyvňujú vznik tejto zákernej choroby.

Výhodou je, že doba postúpila a aj keď môže byť táto rakovina smrteľná, je liečiteľná. Dôležitá je včasná diagnostika a efektívne nasadená liečba. Práve preto je dôležité nepodceniť prevenciu. Najzakladanejším bodom je vyhýbanie sa dlhodobému slnečnému žiareniu. Správajte sa zodpovedne a bezpečne, používajte ochranné faktory a cielene sa neopaľujte.

Prečítajte si aj: Máte tetovanie? Zistite, čo o vás prezrádza miesto, kde ste sa nechali skrášliť

Melanóm u detí je iný

Najčastejšie sa rakovina kože objavuje u ľudí v strednom veku. Aj keď boli deti v minulosti vnímané ako imúnne, v posledných rokoch sa stovky prípadov objavujú aj u nich. Práve preto by ste mali kontrolovať detskú pokožku rovnako pravidelne ako aj pokožku dospelých. Dokonca je nutné byť obozretnejší.

Detský malígny melanóm totiž môže vyzerať odlišne. Okrem základných ABCDE pravidiel, by si mali rodičia všímať aj iné znaky. Viac o nich prezradila dermatologička Adriana Tomeková:

Farba - Dospelý melanóm má väčšnou viac ako jednu farnu a jedna z nich je najmä hnedá alebo čierna. U detí môže byť melanóm jednofarebný a nemusí byť čierny alebo hnedý.

Krvácanie - Podľa štúdií môžu detské melanómy krvácať a veľmi svrbieť. Všímajte si, či sa vaše dieťa častejšie neškriabe v oblasti znamienka.

Zdroj: Shutterstock.com/Evgeniy Kalinovskiy

Rana - Melanóm u detí môže vyzerať aj ako určitý výrastok, ktorý sa podobá na otvorenú ranu. Tá sa môže opakovane zahojiť a znova otvoriť.

Hrčka - Melanóm býva u dospelých často plochý, u detí naopak vypuklý. Práve preto si pozorne všímajte, či na pokožke vášho dieťaťa nevznikla hrčka, vypuklina, ktorá sa zväčšuje, rastie.

Nechty - U detí sa môže melanóm prejaviť aj formou tmavého pruhu alebo škvrny pod nechtom na ruke či nohe.

Každopádne je dôležité, aby ste v prípade nejasností a podobných anomálií navštívili aj s vašou ratolesťou detského dermatológa. Zabrániť a ovplyvniť riziko vzniku melanómu môžu aj rodičia.

„Počet materských znamienok objavujúcich sa na našej koži priamo úmerne súvisí s dávkou ultrafialového žiarenia, ktorú sme dostali v prvých rokoch života. Aj keď zhubný melanóm vzniká z materských znamienok len niekedy, vzrastá pri ich vyššom počte úmerne aj riziko vzniku tohto nádoru. Pravidelné domáce vyšetrenie, dôkladná ochrana pred slnkom (SPF 50+) a včasná diagnostika odborným lekárom sú preto kľúčové," dodáva Tomeková.

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Melanómový pondelok

Ako sme už spomínali, zvýšiť povedomie o výskyte melanómu môžete aj vy, stačí, ak si oblečiete niečo oranžové a otvorene hovorte, čo táto farba symbolizuje.

Starajte sa o seba aj svojich blízkych, chodievajte na kontroly a samy sa aj sledujte. Študujte a rozširujte si obzory, existuje veľa informácií od prevencie až po druhy rakoviny kože. Prevencia a diagnostika sú kľúčové.

Sociálne siete hýbu svetom, a tak neváhajte a zdieľajte svoju fotografiu v oranžovom oblečení s heštegom #melanomamonday. Môže to zvýšiť záujem u ľudí, rozšíriť ich povedomie o chorobe a zachrániť niekoho život.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti