Smutný príbeh tatranskej medvedice a mláďaťa. Namierili si to k odpadkom a to bol ich koniec

Štátni ochranári usmrtili pri Sliezskom dome dvoch medveďov.
Zdroj: Štátne lesy TANAPu

Ochranári ich museli eutanázovať.

Štátni ochranári utratili v noci z nedele na pondelok neďaleko Sliezskeho domu vo Vysokých Tatrách dvoch medveďov hnedých. Išlo o problémovú kontajnerovú medvedicu s mláďaťom, ktorú počas celého minulého roka ochranári plašili. Ďalšie tri medvieďatá ušli do lesa.

Naplnili sa tie najhoršie predpovede. Už naposledy, keď si to medvedica aj s mláďatami namierili do budovy, kde pečú zákusky, ochranári hovorili o krajnom riešení. A avizoval to aj minister životného prostredia. „Medvede, ktoré už úplne stratili plachosť, sa nedajú spravidla zachrániť," povedal Ján Budaj.

Nestačili im kontajnery v Smokovci, šelmy sa prechádzali po výrobni a gazdovali, ako by boli vo svojom. Porozbíjali okná, pováľali stroje, dolámali prepravky. Ohrozovali aj ľudí na chodníkoch.

Medvedica si to po zimnom spánku zamierila aj so štyrmi mláďatami rovno k odpadkom. Naučili sa na naše zvyšky jedál. A to sa im stalo osudným.

Medvedica a jedno z jej mláďat dostali šípku s narkotikom a sledovacím zariadením. Do pár minút zaspali, ochranári ich sledovali a následne boli za prítomnosti zverolekára humánnym spôsobom usmrtené. Stalo sa tak prvýkrát v našej histórii.

Zásahový tím bude tri zvyšné medvede, ktoré počas zásahu utiekli, naďalej monitorovať.

„Účelom odstránenia konkrétnych jedincov z populácie bolo zabránenie ďalších škôd na majetku, ktoré tieto jedince od minulého roka opakovane spôsobovali, ako aj zabránenie nebezpečných stretov s návštevníkmi a obyvateľmi podtatranských obcí,“ uviedla hovorkyňa štátnych ochranárov Anna Weissová s tým, že k tomuto riešeniu pristúpil zásahový tím až po tom, ako všetky ostatné dostupné prostriedky a metódy použité dlhodobo a opakovane zlyhali.

„Pri stretnutí s človekom nejavili tieto jedince známky plachosti a vykazovali nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou a paintballovým strelivom,“ dodala hovorkyňa.

Reportáž spracoval Ján Tribula.


Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

POPRAD/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eutanázia

Dôležité udalosti