Prepustili z väzby mužov, ktorých zadržali v akciách Terra a Zemepán

Horná Dolná ponožky
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov.

Advokáta Jána Gajana, ktorého zadržali a obvinili minulý rok v októbri v rámci akcií Zemepán a Terra, prepustili z väzby na slobodu, informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Z väzby bol prepustený v piatok (30. 4.). Zároveň s ním bol v tento deň prepustený aj spoluobvinený riaditeľ pobočky Slovenského pozemkového fondu v Poprade Ivan T. Ján G. bol v kolúznej a pokračovacej väzbe. Uplynula mu základná lehota väzby.

Na prepustenie upozornil Denník N. Podľa denníka začal advokát spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Obvinení boli v prípade reštitučných konaní na SPF. Ide o reštituované pozemky v katastri obcí Vrbov, Veľká Lomnica, Nová Lesná, Žakovce a mesta Svit. Ich výmera je najmenej 684.500 štvorcových metrov. Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali požadovať úplatok 40 percent z výmery.

NAKA zasahovala 20. októbra 2020 súbežne pri spomínaných dvoch akciách s krycím názvom Terra v Bratislave a Zemepán v Poprade a ich okolí. Zadržala pri nich štyri osoby podozrivé z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Naka

Dôležité udalosti