Cvičíte? Pozor na tieto mýty, ktorým možno veríte aj vy

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Jacob Lund

Nepravdivé sú informácie o proteínoch, svalovici aj spaľovačoch.

Nie jedna žena a muž sa rozhodli schudnúť nejaké to kilo do leta. Predsa len, pandémia koronavírusu je na ústupe, stále viac vakcín je dostupných na očkovanie, a tak ľudia veria v „normálne" leto, snívajú o dovolenke a veria, že pôjdu na viaceré výlety.

Počas uplynulého koronavírusového obdobia však mnohí ľudia pribrali, predsa len nemali moc na výber. Väčšina uviazla v domácnostiach s deťmi a na pár desiatkach metrov štvorcových pracovali, učili sa, jedli, oddychovali aj spali. Tomu je však postupne koniec a s odhodlaním schudnúť ste sa aj vy určite pustili do cvičenia a zdravého stravovania.

Nie vždy je to však ľahké a internet je plný rôznych rád a odporúčaní, ktoré sú často zavádzajúce a nepravdivé. Práve preto ak ste sa niekde dočítali, že svaly musia bolieť, fitness-nápoje vám pomôžu a tuku sa zbavíte iba cieleným silovým tréningom, čítajte ďalej, nie všetko je totiž pravda.

Prečítajte si aj: Tvoria sa vám vyrážky pod rúškom? Bylinkárka vám poradí triky na ich vyliečenie

Bolesť vzniká v „kyslých" svaloch

Nie vždy bolesť svalov predstavuje svalovicu z poctivo odvedeného tréningu. Ale aj to, že ste to s tréningom možno prehnali a svaly preťažili. Tvrdé, bolestivé svaly sú totiž príznakom drobných poranení svalových vlákien, ktoré sa dokonca môžu prejsť do zápalu. S prebytkom kyseliny mliečnej to teda nemá nič spoločné. Tá síce tiež vzniká pri cvičení vo svaloch, ale rozpúšťa sa počas niekoľkých hodín.

Strečing vás pred bolesťou svalov ochráni

O strečingu a jeho zázračných účinkoch na svaly sa začalo písať už v 60. rokoch minulého storočia. Vedci sa vtedy ešte domnievali, že bolesť svalov vzniká vďaka kŕčom. Teória, podľa ktorej strečing bolesti predchádza, je však vďaka vyššie uvedenej nesprávnej domnienke chybná. Navyše svaly, ktoré budete stále napínať aj v poranenom stave, sa budú dokonca o niečo ťažšie. Skôr je pravdou úplný opak.

Podľa austrálskej štúdie by ste svaly nemali príliš napínať ani pred ani po cvičení. Aj viacerí tréneri tvrdia, že je lepšia rozcvička už po prvých piatich zabehnutých kilometroch. Pred tréningom by však mala byť zameraná na rozcvičenie a kmitavé naťahovanie, kdežto po tréningu už skôr na postupné ťahanie. Musíte však počúvať svoje telo a keď niečo bolí, nerobte to nasilu.

Zdroj: shutterstoc.com/lzf

Vďaka proteínom máte obrovské svaly

Ruku na srdce, koľkokrát ste si mysleli, že vypijete proteínový nápoj a do rána sa objaví biceps? Nie je to až také jednoduché. Poďme na to pekne poporiadku. Je pravda, že sa svalová hmota skladá predovšetkým z bielkoviny (proteínu). Kto chce teda mať poriadne veľké a pevné svaly, potrebuje dostatok stavebného materiálu. Toto teda pravda je. Avšak domnienka, že len samotným prehĺtaním proteínových preparátov vám tie úžasné svaly narastú, je už úplný nezmysel. Len svaly, s ktorými sa pracuje, môžu a narásť a zosilnieť a proteínové prášky alebo drinky na to nie sú vôbec potrebné.

Po fitness drinkoch budete fit

Na športové výkony pod jednu hodinu stačí na uhasenie smädu aj obyčajná čistá voda. Väčšina fitness drinkov však sľubuje oveľa viac, a to silu, energiu a výkon. Dodané výživné látky majú doplniť vyplavené elektrolyty, horčík, ktorý ich ochráni pred kŕčmi, kofeín, aby sa zvýšila ich výkonnosť a cukor na doplnenie energetických zásob. Väčšina prísad je ale zbytočná. Pri dlhodobom športovom výkone sú zmysluplné iba sodík a sacharidy. Navyše pitím týchto drinkov skôr doplníte práve spálené kalórie.

Prečítajte si aj: Najsmrteľnejší typ rakoviny kože ohrozuje aj deti. Takto ho včas odhalíte

Tuky sa začnú spaľovať až po 30 minútach

Tento mýtus ste určite nie raz čítali, pretože sa medzi ľuďmi priam zakorenil. V skutočnosti je to tak, že telo spaľuje glukózu a tuk už od prvého kroku. Pravdou však je, že sú zásoby glukózy počas tréningu stále menšie, vďaka čomu sa začne väčšie spaľovanie tukov. K tomuto procesu sa telo dostanete po 20 až 30 minútach, uvádza bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti