Dávate si na noc tampóny? Gynekologička prezradila, či je to zdravé

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/goffkein.pro

Dôležitá je veľkosť tampónu, aplikácia, aj váš zdravotný stav.

Už dávno nie sú vložky jedinou pomôckou pri menštruácii, aj keď sú najrozšírenejšie. Veľkej popularite sa celosvetovo tešia aj tampóny, ktorým síce už konkurujú moderné eko výrobky v podobe menštruačných kalíškov, nohavičiek a pod. V každom prípade niekoľko dní v mesiaci sa žiadna žena nezaobíde bez týchto pomôcok a to ani v noci,

Hlavne počas spánku sa chcú ženy cítiť pohodlne a mať čo najpokojnejšiu noc. Mnohým práve preto vyhovuje tento valček zo zmesi bavlny, hodvábu a viskózy, ktorý sa aplikuje do hodnej časti pošvy a funguje ako určitá špongia. No ohľadom ich používania počas noci panujú pochybnosti a tiež mnohé fámy. Ako to teda s používaním tampónov v noci skutočne je? Sú alebo nie sú zdravé?

Prečítajte si aj: Cvičíte? Pozor na tieto mýty, ktorým možno veríte aj vy

Praktické informácie

Prvé tampóny vynašli v prvej polovici minulého storočia, na slovenskom trhu sa objavili až v 90. rokoch. Tampóny volí počas menštruácie čoraz väčší počet žien, a to predovšetkým kvôli komfortu a spoľahlivosti, ktorú im ponúkajú. Na rozdiel od vložiek nie je cítiť pri ich používaní žiadny zápach, nedochádza k zapareninám či k podráždeniu kože a pri správnom použití nehrozí ani zašpinenie bielizne. Vďaka tampónom môžu ženy aj počas menštruácie praktizovať vodné šport a nepokazia si tak žiadnu dovolenku.

Všeobecne nie sú tampóny vhodné pre ženy s poruchami imunity, alergiami, opakovanými zápalmi pošvy, zmenami na krčku maternice, so zavedeným vnútromaternicovým telieskom a tiež pre tehotné ženy. Vo všetkých uvedených prípadoch je vhodné tampóny nahradiť inými prostriedkami, a to najmä v noci.

Správne používanie

Aby tampóny fungovali správne a zároveň nijak neohrozili zdravie ženy, je potrebné dodržať niekoľko zásad. Tou prvou je správna voľba veľkosti. Ak si žena aplikuje príliš malý tampón, bude pretekať, príliš veľký tampón zas môže byť nepríjemný a spôsobiť aj bolesť. Druhým dôležitým krokom je dodržanie hygieny, a to rovnako pri ich zavádzaní aj pravidelnej výmene. Tampón by sa mal meniť pravidelne a nemal by byť používaný dlhšie ako osem hodín.

Zdroj: shutterstoc.com/Indi Photostudio

Používanie v noci

Práve s vyššie spomínaným časovým limitom súvisí aj problém s ich používanie v noci. „Nosenie menštruačných tampónov v noci nemožno označiť ako nevhodné. Pravidlá používania tampónov počas noci sú veľmi podobné tým, ktoré je nutné dodržiavať pri dennom používaní. Samozrejmosťou je čistota rúk, správne zvolená veľkosť tampónov a pohodlné zavedenie. Maximálna doba ponechania tampónu nie je stanovená, výrobcovia však väčšinou uvádzajú 4 až 8 hodín, čo platí aj pri nočnom nosení. Všeobecne možno povedať, že túto menštruačný pomôcku môžu využívať ženy, ktorým táto forma vyhovuje. Ideálne ženy, ktoré nie sú náchylné na infekčné ochorenia,“ pre mojezdravi.cz radí gynekologička Petra Herboltová.

Ak sa rozhodnete používať tampóny aj v noci, zvoľte si tie, ktoré obsahujú čo najviac bavlny. V súčasnosti už existujú aj špeciálne tampóny určené na nočné používanie, ktoré majú vyššiu absorpčnú schopnosť.

Prečítajte si aj: Francúzska delikatesa, ktorá rastie aj u nás v lesoch. Vyskúšajte úžasné recepty zo smrčkov

Syndróm toxického šoku

Pokiaľ ženy nechcú riskovať nepríjemné problémy, je nutné, aby si tampón zaviedli tesne pred zaspaním a ráno ho ihneď vymenili za nový. Ich dlhšie nosenie môže spôsobiť napríklad prepuknutie syndrómu toxického šoku. „Čím dlhšie je tampón zavedený, tým sa viac zvyšujeme riziko infekcie, z ktorej je najzávažnejší syndróm toxického šoku spôsobený streptokokovou baktériou," vysvetľuje Herboltová.

Ide o infekčné ochorenie vyvolané zlatým stafylokokom, prípadne streptokokom. Ak sa tieto baktérie dostanú do vášho tela, do svojho okolia začnú produkovať toxické látky, ktoré organizmus poškodzujú a môžu dokonca ohroziť život infikovaného jedinca. Medzi typické prejavy syndrómu toxického šoku patrí zvýšená teplota, vyrážka, znížený krvný tlak a zažívacie ťažkosti, rovnako ako bolesti svalov. Liečba spočíva v užívaní antibiotík.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.