Rekonštrukciu športovej haly v Bardejove privítali, má to však háčik

Rekonštrukcia športovej haly Bardejove.
Zdroj: TV Markíza

Mesto sa ku kritike postavilo pozitívne.

Nechcú červenú športovú halu. V Bardejove sa po desiatkach rokoch pustili do obnovy objektu, ktorý, v kombinácii s okolitým priestorom, vyvoláva polemiky. Našli sa ľudia, ktorým sa nepáči projektantmi navrhovaná fasáda.  

Štyridsaťročná hala už po kompletnej rekonštrukcii priam volala. Mesto sa do nej pustilo len pred pár dňami a ozvali sa architekti. „Z nášho pohľadu červené farebné riešenie, resp. obklad, ktorý je navrhnutý, vytvára zbytočne pompézny akcent,“ myslí si Alena Petejová z Cechiu architektov Bardejova.

Podľa vedúceho odboru rozvoja mesta Jána Novotného multifunkčný objekt, mestská športová hala predstavuje nejakú dynamiku, život, niečo nové, a preto aj farba, ktorú navrhol projektant, pravdepodobne prezentuje takýto architektonický výraz. Primátor Boris Hanuščak plne akceptuje odbornosť architektov a ľudí, ktorí prišli s návrhmi.

Architekti poukazujú hlavne na historickosť v UNESCO zapísaného mesta a takisto aj na susedné židovské Suburbium, ktoré je hneď oproti športovej hale. „Preto sa nám zdá, že priestor v blízkosti takejto pamiatky by si vyžadoval osobitný prístup,“ tvrdí Petejová.

Zdroj: TV Markíza

Kritiku mesto vypočulo a plánovanú červenú fasádu napokon upravilo, dokonca dvakrát.  Novotný potvrdil, že farba bude bledšia, nebude taká ostrá.  

Vynovená športová hala má zapadnúť do plánovanej rekonštrukcie celej lokality, ktorá sa má zmeniť na Námestie času. Odborníkom sa nepáči, že na mieste bude veľa dláždených plôch. Mesto však sľubuje dostatok zelene vrátane stromov, ako aj komunikáciu pre peších.

Športová hala má byť zrekonštruovaná do budúcej jari. Kedy sa na moderné námestie zmení aj celý tento priestor, je zatiaľ otázne. Plány sú zatiaľ iba v podobe vizualizácií a samospráva čaká na vhodnú výzvu.

V Bardejove nakrúcal Pavol Sivák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BARDEJOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti