Nadácia Markíza opäť spúšťa program, ktorý má pomôcť všetkým obetiam šikanovania

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom, prečo sa ju nepodarilo eliminovať, je to, že sa o nej stále mlčí.

Vytúžený návrat do škôl má pre mnohé deti aj horkú príchuť. Okrem spolužiakov tam na nich čaká aj šikana. Nadácia Markíza preto opäť spúšťa program, ktorý má pomôcť všetkým obetiam šikanovania.

Deti boli mesiace zavreté doma a odstrihnuté od kamarátov. Medzi nimi sú však aj agresori, ktorí ich šikanujú. Na linke detskej istoty opäť zvonia telefóny s prosbou o pomoc.
„Kým sa deti učili dištančne, nám telefonovali deti s kyberšikanou. S návratom do reálneho  života vidíme nárast šikany v reálnom živote,“ tvrdí Tatiana Ivanič Rybanská z Linky detskej dôvery.

Šikana je dlhodobé konanie s manipuláciou a agresiou. Obeťou sa môže stať každé dieťa. Štatistiky hovoria, že takmer každý tretí študent v našich školách zažil vo svojom živote rôzne druhy šikany.

Podľa psychológa sa obeťou šikany najčastejšie stávajú deti, ktoré sú niečím iné. A vybočujú zo štandardu. „Toto je veľakrát spúšťač, ale vôbec to tak nemusí byť. Obeťou šikany môže byť aj priemerný žiak, ktorý nijako nevybočuje,“ vysvetlil školský psychológ Erik Radnóti.

Medzí prvými, kto môže spozorovať, že dieťa sa stalo obeťou šikany, je predovšetkým rodič a potom učiteľ. „Chystáme vo vybraných školách webináre, kde budú naši odborníci spolupracovať s pedagógmi, aby vedeli lepšie pracovať s témou šikanovania,“ povedal Michal Borec z Nadácie Markíza.


Mnohé deti majú strach nahlásiť šikanu. A nielen tí, ktorí sú šikanovaní, ale aj tí, ktorí sú jej svedkami. Práve pre nich je projekt Odpíšeme ti, ktorý pomáha od minulého roka.
„Od spustenia projektu sme na linke zaznamenali signifikantný nárast na tému šikanovanie. A volali nám nielen detí a mladí ľudia, ale aj dospeláci,“ spomenula Ivanič Rybanská.

Dostupnosť k pomoci je veľmi jednoduchá. Deti, pedagógovia i rodičia sa vedia prihlásiť na stránke. Šikana je na našich školách odnepamäti. Dôvodom, prečo sa ju nepodarilo eliminovať, je to, že sa o nej stále mlčí. „Najdôležitejšie je priznať to, povedať a čím skôr začneme šikanu riešiť, tým skôr je väčšia šanca vyriešenia,“ dodala Ivanič Rybanská.

Reportáž spracoval Dávid Vido.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti