Kríza stredného veku u žien, zoznámte sa s ňou. Ako sa prejavuje a dá sa zvládnuť?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/TommyStockProject

Sprevádzajú ju pochybnosti, strach aj depresia.

Kríza stredného veku sa väčšinou skloňuje iba pri mužoch, zaujímavosťou je, že ňou trpia aj ženy. Toto obdobie a stav sa veľmi ťažko vysvetľuje. Jedno je isté: ľudí postihne vo veku medzi 45. a 65. rokom života.

Tento pojem sa prvýkrát začal spomínať v 60. rokoch minulého storočia, uvádza portál psychologytoday.com. „Ľudia si vtedy začínajú uvedomovať vlastnú smrteľnosť,“ takto to definuje psychológ Elliot Jacques. Podobne to vníma aj terapeutka Heather Z. Lyonsová, ktorá opísala toto obdobie ako boj s vlastnou konečnosťou.

Okrem samotného veku býva v týchto rokoch veľkým zlomom aj odchod detí z domova, zdravotné problémy či odchod do dôchodku. Tieto udalosti ešte horšie ako muži znášajú ženy, ktoré zároveň premýšľajú o svojom živote, čo zažili a čo ich ešte čaká.

Prečítajte si aj: Dávate si na noc tampóny? Gynekologička prezradila, či je to zdravé

„Naša smrteľnosť sa odrazu môže stať veľmi významným míľnikom. Stretávame sa so stratou blízkych osôb, zdravotnými problémami a ženy sú ešte aj v prechode,“ približuje Lyonsonová. Ide tak o veľmi citlivé obdobie.

Ako kríza prichádza

Podľa poradkyne Jennifer Wickhamovej sú prejavy krízy často podobné aj príznakom depresie. Ide o veľké emočné zmeny a môže sa pridružiť aj výraznejší úbytok hmotnosti. Jedným z príznakov môže byť aj strata záujmu a nadšenia, apatia. Takže to, čo vás predtým napĺňalo a tešilo, bude pre vás odrazu nezaujímavé.

„S apatiou sa dá pracovať. Snažte sa cielene zakaždým oceniť všetko, čo sa vám darí v živote dosiahnuť, čo sa vám podarilo aj v daný deň a podľa toho formovať aj tie ostatné,“ radí poradkyňa Christine Huberová.

Ako sme už spomínali vyššie, ženy začnú svoj život spochybňovať a rozoberať na drobné. Kladú si otázky typu „Urobila som toho v živote dosť?“

Zdroj: shutterstoc.com/Pheelings media

„Na prelome štyridsiatky či päťdesiatky bývajú ženy najčastejšie konfrontované so svojou smrteľnosťou a pocitom, že majú polovicu života za sebou. Výsledkom je, že sa snažia pochopiť svoju prítomnosť, minulosť aj budúcnosť. Často sa následne objavuje otázka či toho v živote dosiahli dosť. Ak neprichádza odpoveď, môžu prepadnúť chaosu,“ tvrdí ďalší poradca Mark Mayfield na portáli novinky.cz.

Príznaky sú jasné

So psychickými problémami prichádzajú aj tie fyzické. Bolesť hlavy či problémy s trávením bývajú výsledkom emočnej krízy. Ak si ich neviete odôvodniť, namiesto utlmujúcich liekov vyhľadajte odborníka, terapeuta, ktorý vám pomôže vyriešiť problémy a ponúkne primerané riešenie.

Mnohé ženy môže odborník zachrániť pred nesprávnymi rozhodnutiami. Práve v emočne vypätej situácii ich totiž robia ženy často, snažia sa okamžite konať, čo vedie k zbytočným hádkam, rozchodom, rozvodom, výpovediam, a tým si vytvoria ešte väčší problém.

Prečítajte si aj: Tvoria sa vám vyrážky pod rúškom? Bylinkárka radí triky na ich vyliečenie

Ich cieľom je vytrhnúť sa z reality. To však môže viesť k problémom so spánkom, aj keď k tým prispieva aj menopauza. V kombinácii s inými problémami a depresiou však môže ísť aj o príznak vašej krízy stredného veku.

Problém so spánkom môže súvisieť aj so starosťami, napríklad o vašu budúcnosť. Odrazu už totiž budete mať pocit, že vaša budúcnosť je jedna katastrofa. Práve preto je dôležité s pohľadom do minulosti hľadať životné lekcie, spomínať na dobré zážitky a zlomové okamihy vo vašom živote. Následne si už bez ružových okuliarov a emočného vypätia stanovte reálne ciele a sny, ktoré stihnete splniť a budú vás motivovať.

Ako to s vami teda je

Ak si vyjasníte sny, život, svoje ciele a všetko čo sa len dá, pravdepodobne prídete do posledného bodu, k vlastnému sebapoznaniu. Práve tu bude prichádzať pocit a túžba po zmene. Budete sa snažiť vyzerať čo najlepšie, vyskúšate asi nejakú zmenu vlasov, pokúsite sa zhodiť nejaké to kilo a pravdepodobne prejde zmenou aj váš šatník. Pristihnete sa pri tom, ako si seba viac všímate a pred zrkadlom sa omnoho dlhšie analyzujete.

Zdroj: shutterstoc.com/Prostock-studio

Všetko je však potrebné urobiť s mierou. Nedovoľte, aby vám túžba po prekonaných rokoch prinútila k plastickým zákrokom a extrémnym krokom. Ak na sebe pocítite podobné sklony, vyhľadajte radšej psychológa a porozprávajte sa s ním.

Avšak nastať môže aj presný opak. S pocitom, že najlepšie roky sú už za vami sa o seba úplne prestanete starať, rezignujete. Zapamätajte si, že nikde nikto neuviedol, že je šťastie spojené s vekom. Práve naopak. Mnoho ľudí si začne naplno užívať život až v strednom veku, kedy im to umožňuje rodinné zázemie aj financie. Naučte sa byť vďačný za všetko čo máte, za vás samotných, buďte spokojní a užívajte si život najlepšie ako sa len dá.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.