V Nitre, na rozdiel od okolitých nemocníc, stále operujú iba akútnych pacientov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom je, že platí príkaz rezortu zdravotníctva.

Na začiatku roka ľudí zasiahnutých koronavírusom ukladali aj na detské oddelenie, teraz už pre nich kapacitne stačí infekčná klinika. V Nitre sa pandemická situácia zlepšila, ale na rozdiel od okolitých nemocníc tam stále operujú iba akútnych pacientov.

Pod Zoborom leží v nemocnici s COVID-om 14 ľudí a na oddelení ARO ventilujú iba jedného. Skalpel sa však vyťahuje na operačných sálach iba v nevyhnutných prípadoch. Ako nám vysvetlila hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec, ešte stále platí príkaz ministerstva zdravotníctva o poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti onkologickej a biologickej liečbe.

Napriek tomu počet operácií v Nitre stúpol. Z chronických pacientov sa totiž cez pandémiu stali akútni. Vo fakultnej nemocnici týždenne urobia 100 až 120 operačných výkonov.

Zlaté Moravce a Topoľčany

Menšie nemocnice v regióne už obnovili aj plánované operácie. V Zlatých Moravciach momentálne robia tie menej náročné. „Pozvoľne vykonávame operačné zákroky vo všetkých odboroch, a to vo všeobecnej chirurgii, traumatológii, mamológii aj v ortopédii,“ povedala nám hovorkyňa siete nemocníc Agel Martina Pavliková.

V Topoľčanoch je s COVID-om hospitalizovaných iba šesť pacientov. Aj tam chcú počet operácií čoskoro navýšiť. Epidemiologická situácia sa zlepšuje. „Vytvára to priestor na to, aby nemocnica približne od polovice mája postupne začala uskutočňovať okrem akútnych výkonov aj elektívne operácie, pôjde zväčša o ortopedické výkony,“ vysvetlila
komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Kedy sa intenzita operácií zvýši, plošne minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nekonkretizoval. So zástupcami asociácií nemocníc sa už o tom nahlas rozprávajú. Šéf rezortu nám potvrdil, že jednou z tém spoločnej debaty bolo aj uvoľňovanie efektívnych výkonov.

Tému spracoval Jakub Takáč.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nitra

Dôležité udalosti