Deň matiek sa blíži. Oceňte tú vašu tento rok inak ako kvetinou a sladkosťami

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/wavebreakmedia

Vymeňte klasické darčeky za niečo osobné a venujte jej hlavne čas a oddych.

Deň matiek sa nezadržateľne blíži. Zábudlivcom radšej hneď v úvode pripomenieme, že bude už túto nedeľu 9. mája. Ide o sviatok, ktorý uznáva mnoho národov po celom svete a všade vznikol z rôznych tradícií.

Napríklad, už v starom Grécku oslavovali plodnosť matiek a materstvo. V Anglicku pripadá na pôstne obdobie, štvrtú nedeľu, kedy dostávali v minulosti robotníci voľno, aby navštívili svoje mamy. V Amerike vyhlásil tento celonárodný sviatok na druhú májovú nedeľu prezident Wilson. Májový termín sa zachoval aj u nás.

V tento deň býva zvykom, že deti ďakujú mamám väčšinou formou daru. Či už kúpeného alebo vyrobeného. Predovšetkým však ide o špeciálny čas, kedy môžete povedať všetkým mamám ako ich máte rady, čo pre vás znamenajú a ako si ich vážite.

Mohlo by vás zaujímať: Na snímkach ryby, žraloky, modelky aj tehuľky. Fotografie pod hladinou, ktoré vám vyrazia dych

Rodičia sú však dvaja, a tak existuje aj oslava otcovstva, ktorá pripadá na tretiu júnovú nedeľu. K nej si napíšeme viac neskôr, teraz sa spoločne pozrime na niekoľko tipov a rád na darčeky pre všetky mamy.

Oddych

Jedno musí uznať každý: naše mamy sú superženy. Zvládajú sa naraz starať o seba, domácnosť, deti a majú k tomu prácu, koníčky a často aj záhradu. Práve preto je potrebné dopriať im oddych a čas iba pre seba.

Objednajte svoju maminu na manikúru a pedikúru, ku kaderníčke alebo na masáž. Ak vám to umožnia financie pokojne aj na všetko. Venujte jej celý voľný deň, plný krásy, oddychu a pokoja. Šťastná, oddýchnutá a spokojná mama je nadovšetko. Zavŕšiť to môžete tým, že jej nariadite povinnú dámsku jazdu, aby mohla uzavrieť tento deň s pohárikom v ruke a rozhovore s najlepšou kamarátkou.

Zdroj: shutterstoc.com/Standret

Výmena rolí

Akonáhle otvorí oči, musí vedieť, že toto je jej deň. Prineste jej kávu do postele, aby namiesto zhonu, mohla chvíľu ešte sedieť a v pokoji si napríklad čítať. Zatiaľ pripravte raňajky pre celú rodinu. Po spoločných raňajkách ju pošlite na nákupy. Zatiaľ upracte dom a so súrodencami a ocinom uvarte obed. Pokojne si jednotlivé úlohy môžete rozdeliť. Nezabudnite dať prať a popolievať kvetiny. Po jej návrate už budete môcť iba leňošiť a ona bude môcť v pokoji sedieť a leňošiť s vami.

Vlastná tvorba

Spoločné náramky pre celú rodinu, vlastná pohľadnica, básnička, príbeh o vašej mamine či srdiečko s odtlačkom vašich rúk. Hlavne menšie deti uprednostňujú darček od srdca, ktorý samé vyrobia. Ak ste ich starší súrodenec alebo otec, pomôžte im, nech sa aj oni môžu zapojiť. Taktiež môžu mamine namaľovať hrnček, alebo vyrobiť mydlo.

V prípade, že ich maminy naučili šiť, štrikovať alebo piecť, môžu im s pocitom zadosťučinenia a vďačnosti odprezentovať aj to. Maminy to zároveň poteší, pretože budú vidieť, ako ste napredovali a zvládli danú činnosť už bez ich pomoci. Veľmi pekné by bolo aj medovníkové srdiečko alebo medovníková kytica. Možností je veľa. Nemusí to vyzerať dokonale, dôležité je, že to bude z lásky.

Zdroj: shutterstoc.com/Evgeny Atamanenko

Kúsok neba

Videli ste film Nezabudnuteľná cesta (A walk to remember)? Ide o starší romantický film, ktorý nás inšpiroval k splneniu snu každej osoby na svete. Veď uznajte, kto nechce dostať kúsok neba? A práve ten môžete dať aj vy vašej mamine, dokonca to ani nie je extra drahé. Môžete totiž po nej pomenovať hviezdu. Tak budete mať vždy pri pohľade na nebo pocit, že na vás dozerá a ona už doživotne bude nielen vašou hviezdou, ale aj tou skutočnou.

Deň o nich

Niektoré mamy sú akčné a želajú si iba čas strávený s vami. Tak im ho venujte. Spoločný obed, spoločenské hry, spomínanie nad fotoalbumami či starých videokaziet.

Milujú prechádzky? Choďte sa teda prejsť. Alebo ju pošlite zacvičiť, keďže doteraz to len chcela a nemala na to čas. Chce celý deň čítať knihu? Nebráňte jej. Jednoducho jej dajte na výber a splňte jej akékoľvek želanie. Aj keby to malo byť celodenné sledovanie tureckej telenovely.

Prečítajte si aj: Obdobie bryndze je tu: Pripravte si s nami rýchle a chutné pochúťky

Aj klasika môže byť iná

Ak si na nič z vyššie uvedených tipov netrúfate, určite vašu maminu poteší aj klasika v podobe obľúbených kvetov, čokolády či bonboniéry. Ozvláštniť to môžete aj zakúpením jej obľúbenej kozmetiky, náušníc, voňavky alebo srdiečkových ponožiek.

V prípade, že chcete byť pri kúpe darčeka kreatívni, veľmi moderné sú aj vínové poháre s nápismi. Či už s označením na dobrý a zlý deň, alebo „jediné čo potrebujem je víno“, či „chvíľa pre mňa“, určite sa trafíte a vyčaríte jej úsmev na tvári.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.