Navýšenie trvalo mesiac: Na vyššiu pandemickú PN za máj už zrejme ľudia nebudú mať nárok

0212_FARMA_02_12_P30_dnes_22_55__12___VOYO.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/ArtmannWitte

Krajniak pripúšťa zmenu, ktorá by sa riadila COVID automatom.

Prvýkrát a možno aj naposledy. Za tento mesiac už zrejme ľudia nedostanú navýšené PN a OČR, ktoré štát začal vyplácať iba v apríli. Pandémia je na ústupe, a tak návrh na ich predĺženie stiahli z rokovania vlády.

Kto skončil v karanténe, ochorel na COVID-19 či sa potreboval postarať o blízkeho, musel po celý rok pandémie vydržať s približne polovicou hrubého platu. Hoci odborníci v najkritickejších mesiacoch vyzývali vládu, aby pandemické maródky a ošetrovné zdvihla, koalícia to urobila až od apríla.

Za apríl už bude Sociálna poisťovňa spätne vyplácať dávky vo výške takmer plného platu. No s tým, že je to len na mesiac a predĺženie o ďalší mesiac by musela odobriť vláda. A práve v tom je problém.

Zatiaľ čo donedávna pandémia zúrila v plnej sile, teraz je už situácia úplne iná. Minister práce Krajniak tak najnovšie uvažuje, že to, koľko budú chorí či rodičia dostávať, bude naviazané na COVID automat. 

„Nie je problém peňazí. Počet tých prípadov je oveľa menší, preto aj toto chceme zohľadniť a pobaviť sa o tom. Máme do konca mesiaca čas to nastaviť,“ tvrdí minister práce Milan Krajniak.

Zdroj: TV Markíza

Za posledné mesiace čerpalo pandemické dávky asi 170-tisíc ľudí. Vládne „nastavovanie“ môže znamenať, že od mája sa opäť vrátime ku klasickým nižším PN a OČR, ktoré platili aj predtým.

„Vyzerá to, že budú opäť znížené. Ja sa veľmi čudujem. Tým ľuďom predsa stále treba pomôcť. Ak je rodič vyše roka na pandemickom rodičovskom, jeho nezaujíma, aká je farba toho okresu. Aj keby to bol jediný človek, ktorý na tom ošetrovnom bude, tak tá dávka by mala vyššia ako doteraz,“ myslí si expert na dane a odvody a člen SaS Jozef Mihál.

O tom, ako sa COVID automat po novom prejaví v sume dávok, chce vláda ešte debatovať. Výsledok by sme sa mali dozvedieť na budúci týždeň.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pn

Dôležité udalosti