V Štiavniku niekto vylial do potoka betón. Pozrite si, čo to spôsobilo

Čierny potok v Žiline.
Zdroj: TV Markíza

Rybári budú musieť asi trojkilometrový úsek opäť zarybniť, aby sa doň vrátil život.

Ďalšie kontaminované vody. Ozvali sa nám nahnevaní ľudia zo Žiliny, že im tiekol pod oknami čierny potok. Ešte vážnejší prípad sa stal pred pár dňami v Štiavniku, kde niekto vylial do potoka betón. Z neho sa uvoľnila škodlivá látka a zabila tisíce rýb.

Čiernu vodu v žilinskom potoku nahlásil polícii mestský poslanec Jozef Augustín, ktorého ihneď zalarmovali miestni obyvatelia. Išiel na prechádzku so psom, ktorý skočil do vody a po vyjdení mal mastnú srsť. „Neviem, či to bol motorový olej alebo kuchynský olej,“ opísal nám situáciu. 

V obci Štiavnik pri Bytči vznikla škoda z vyliateho betónu do rieky za minimálne 6 000 eur. Následne tisíce rýb zostali nehybne ležať na brehu potoka. Rybári budú musieť asi trojkilometrový úsek opäť zarybniť, aby sa doň vrátil život. Vedúci Odboru ichtyológie a ekológie rybárskych revírov SRZ Žilina Marek Horčička tvrdí, že rieka sa z ekologickej škody bude spamätávať tri až štyri roky.

„Je to už taký bežný jav na Slovensku. Podchvíľou je pena na vode, podchvíľou sú ryby uhynuté, tak čím to je? Mnohé živočíchy sú viazané na čerstvú vodu. Mnohokrát neuhynú ryby, ale potrava a ryby uhynú následne,“ tvrdí strážca Národného parku Malá Fatra Roald Tretiník.

Je presvedčený, že zákony na Slovensku sú napísané veľmi dobre v prospech prírody. Len ich treba dodržiavať. Ale ak ich niekto poruší, sú vraj veľmi ťažko vymožiteľné. 

Reportáž pripravila Zuzana Gadušová.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Potok

Dôležité udalosti