Aj na diétach môže byť človek závislý. Počítanie kalórií a zdravá strava môžu viesť ku katastrofe

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Flotsam

Pacienti tiež úpenlivo počítajú kalórie, zaujímajú ich viac ako samotná váha a schudnutie.

Diéty sú veľmi často spomínané, žiadané aj dodržiavané. Dnes, 6. mája, je však svetový deň bez diét, a tak by ste si mali dopriať naozaj čokoľvek na čo práve máte chuť. Taký deň bez výčitiek predsa potrebuje každý.

Nie každý to však dokáže. Dodržiavať zdravý životný štýl je fajn, ale aj tento príjemný zvyk sa totiž môže zvrhnúť do nepríjemnej obsesie, nazývanej aj ortorexia, teda závislosť na diétach a rátaní kalórií.

Aby sme si priblížili, kde je tá hranica s posadnutosťou, porozprávali sme sa v Teleráne s riaditeľkou sanatória, Janou Žemličkovou, kde sa komplexne starajú o závislých ľudí. „Výber zdravých potravín znie pekne. Ale kedy končí a kedy začína ten pohľad na to, čo mi škodí a čo mi pomôže, je kľúčový. Každý si myslí, že môže ovládať svoju váhu, ale nie, všetko riadi náš mozog,“ hovorí na úvod odborníčka.

Prečítajte si aj: Deň matiek sa blíži. Oceňte tú vašu tento rok inak ako kvetinou a sladkosťami

O ortorexii

O ortorexii ste možno doposiaľ ešte nepočuli, to však neznamená, že nepoznáte nikoho, kto ňou trpí. Závislosťou od zdravého stravovania trpí čoraz viac ľudí a nevyhýba sa ani najúspešnejším športovcom.

Napriek tomu, že túto závislosť objavili v roku 1997 ide o novodobú psychickú poruchu. Ohľadom nej existujú dva názorové prúd, pre niektorých je to samostatná choroba, pre iných len akási odnož anorexie. Či už ide o jedno alebo druhé, mnohí sa zhodujú v tom, že sa z nej časom môže vyvinúť klasická anorexia.

Základným rozdielom je však to, že zatiaľ, čo anorektici sú posadnutí najmä tým, koľko vážia, ortorektici chcú v prvom rade jesť zdravo.

Zdroj: Shutterstock / RossHelen

Ich cieľ je jasný

Jedným zo znakov ortorexie môže byť to, že ľudia premýšľajú o strave viac, ako je bežné či nutné. Už nemajú nad sebou kontrolu a všetko sa u nich točí okolo jedla, produktov a kalórií. Pacienti si ich počítajú, snažia sa kupovať bio výrobky a jesť raw. Ortorektici sú totiž chorobne závislí na tom, aby do seba dostali len „čisté" potraviny a jedlo.

Práve preto často strávia dlhé hodiny študovaním zloženia produktov a jedla, nechcú dať do seba nič, čo by mohlo obsahovať pesticídy, pridaný cukor, soľ, sladidlá či dokonca lepok alebo mliečne výrobky. Všetko, čo zjedia, musí zodpovedať ich ideálom. Práve preto si jedálniček plánujú a ich životný štandard dokáže narušiť aj ich vzťahy. Nechcú totiž jesť v reštauráciách, na návštevách a jedlo su musia vždy sami pripraviť.

Čo im hrozí, aké to môže mať následky a omnoho viac, sa dozviete v nasledujúcom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti