Niekdajší advokát Mikuláša Černáka ide pre korupciu do väzenia

Daniel Maukš.
Zdroj: TASR

Ku korupčným skutkom malo prísť v rokoch 2004 a 2005.

Najvyšší súd (NS) SR uložil advokátovi Danielovi Maukšovi tri a pol ročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest vo výške 16.500 eur.

NS SR svojim rozhodnutím zrušil napadnutý rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zdôraznila, že senát 5T NS SR nemal pochybnosti o Maukšovej vine. „Opakovane prijal úplatok, spravidla od rodinných príslušníkov obvinených nachádzajúcich sa vo väzbe za to, že u tohto času už bývalého sudcu Krajského sudu v Banskej Bystrici M. M. vybaví ich prepustenie na slobodu, pričom o prijaté peniaze sa delil práve s menovaným sudcom,“ spresnila hovorkyňa.

Dôvodom zrušenia prvostupňového rozsudku je, že NS SR „zistil skutočnosti odôvodňujúce zastavenie trestného stíhania obžalovaného Daniela Maukša vo vzťahu k jednému zo skutkov vymedzených v napadnutom rozhodnutí ŠTS“. Uvedená skutočnosť bola zohľadnená znížením trestnej sadzby trestu odňatia slobody.

Nad Maukšom, ktorý bol dávnejšie advokátom na doživotie odsúdeného bosa Mikuláša Černáka, vyniesol prvostupňový súd neprávoplatný rozsudok trikrát.

Ku korupčným skutkom malo prísť v rokoch 2004 a 2005. Bývalý Černákov obhajca bral úplatky za to, že obvineným vybaví prepustenie z väzby na slobodu podplatením sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý rozhodoval o ich sťažnosti proti väzbe. Ten krátko na to zomrel.

Medzi prepustenými boli aj bývalí komplici bosa banskobystrického podsvetia. Úplatky sa pohybovali okolo 200.000 aj 400.000 vtedajších slovenských korún.

Hovorkyňa ďalej informovala, že u ďalších dvoch obžalovaných zrušil NS SR rozsudok ŠTS vo výroku o treste. Uložil im trest odňatia slobody vo výmere, v akej trest odňatia slobody doposiaľ vykonali. Konkrétne osem mesiacov a 29 dní.

„Najvyšší súd zdôraznil, že pri úvahách o výmere trestu u obžalovaných zohľadnil taktiež skutočnosť, že od spáchania skutkov obžalovanými uplynulo dlhšie časové obdobie,“ spresnila.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti