Ožila kauza únosu Michala Kováča ml.: V hre je medzinárodný zatykač na Lexu

STR CLANOK NOC S BEATKOU_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR

Rozhodnutie padne na Súdnom dvore EÚ.

Kauza únosu Michala Kováča ml. vo štvrtok (6. 5.) ožila na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu. Rieši podnet slovenského súdu, ktorý chce vedieť, či by mohol byť na obvinených v kauze vydaný európsky zatykač. Jedným z nich je bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa, ktorý v minulosti pred spravodlivosťou utiekol do Afriky.

Prípad únosu Michala Kováča mladšieho traumatizuje slovenskú spoločnosť už viac ako 25 rokov. Prezidentovho syna vtedy naložili do auta, omráčili elektrošokmi, opili a uniesli do Hainburgu. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar na skutok uvalil amnestie a znemožnil tak ich vyšetrenie.

Amnestie sa parlamentu podarilo zrušiť až v roku 2017. Údajní páchatelia sa pred súd stále nepostavili. Okresný súd Bratislava III. sa s tzv. prejudiciálnymi otázkami totiž obrátil na Súdny dvor EÚ, ktorý sa prípadom zaoberal až teraz.

V prípade, že by súdny dvor napokon rozhodol, že je európsky zatýkací rozkaz neprípustný, tak by sa obvinení v kauze únosu mohli vyhnúť trestnej zodpovednosti jednoduchým prechodom do Rakúska.

Na výsledok štvrtkového pojednávania si budeme musieť opäť počkať. Generálna advokátka súdneho dvora Julianne Kokottová prednesie svoj návrh až v júni. Senát o ňom rozhodne podľa odhadov právnikov o pol roka. Až potom by sa mohla jedna z najväčších káuz v slovenskej histórii vrátiť domov.

Reportáž pripravil Adel Ghannam.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Lexa

Dôležité udalosti