Košická župa vraj protizákonne škrtá príspevky na prevádzku sociálnych služieb

Reflex
Zdroj: TASR/AP

Kraj to razantne odmieta.

Cítia sa oklamaní. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb obviňujú Košickú župu z toho, že im vraj protizákonne škrtá príspevky na prevádzku. Ak neustúpi, domovy či útulky pre odkázaných nebudú mať na mzdy zamestnancov a v nie jednom prípade hovoria o tom, že to pre nich znamená koniec. Úrad to odmieta.

Riaditeľ zariadenia sociálnych služieb v Spišských Vlachoch hovorí, že to vyzerá ako zjednávanie ceny na trhovisku. Košická župa im najskôr vo februári vyčíslila príspevky na prevádzku a v apríli poslala dodatky k zmluve, kde im vyrátali už radikálne nižší príspevok ako minulý rok.

„V marci nám bol predložený dodatok k zmluve na príspevok na prevádzku, kde sme sa dozvedeli, že nám KSK ponúka 77-tisíc na prevádzku, voči tomu sme sa ohradili, takže za apríl nám miere navýšili sumu na 85-tisíc, pre ilustráciu v roku 2019 bol príspevok na výške 133-tisíc eur,“ povedal nám riaditeľ zariadenia Pavol Maliňák.

Hovorí, že v ich prípade takto nebudú vedieť v máji vyplatiť mzdy všetkým zamestnancom a prvou možnosťou bude, že hneď niekoľkých ľudí prepustí. Alebo bude musieť zariadenie, ktoré pomáha odkázaným, zatvoriť.

„Alebo vyplatíme mzdy všetkým, ale musíme si nájsť sponzora, ktorý nám požičia peniaze, čo je dosť riskantné, lebo ak sa nám nepodarí dosiahnuť príspevok taký, ako nám zo zákona patrí, nebudeme mať financie z čoho vrátiť. Takže, všetko je to postupná likvidácia zariadenia,“ tvrdí Maliňák.

Peniaze dajú, ak to podpíšu ostatní

Dodatky sa vraj týkajú všetkých neverejných poskytovateľov v Košickom kraji. Po tom, čo sa rozhodli, že idú spísať petíciu, župa údajne pristúpila na to, že dorovná príspevok špecializovaným zariadeniam. Vraj ale iba vtedy, ak ostatní pýtať viac nebudú.

„Nerozumieme ako je možné, že jeden samosprávny kraj vyráta príspevky raz takto, a potom inak, tým pádom mi tomuto výpočtu nedôverujeme, vieme že tie výpočty nerobili zákonne. Do výpočtu nezahŕňali všetkých svojich zamestnancov, ale iba tých, ktorých tam mali podľa zákona mať podľa počtu, aj keď ich mali viac,“ zdôraznila predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová.

Úrad ale takéto tvrdenie razantne odmieta. Výpočet príspevkov vraj robí podľa zákona. „Nakoľko v tomto roku sa dvihol príspevok na odkázanosť zo strany štátu, tak pomerne došlo aj k zníženiu príspevku na prevádzku, ktorý poskytuje župa. Aby sme zabezpečili kvalitu sociálnych služieb aj neverejným poskytovateľom, tak sa kraj rozhodol zvýšiť tento príspevok o 1,1 milióna eur,“ vysvetlila hovorkyňa Košického VÚC Anna Terezková.

Župa tiež argumentuje, že priemerné bežné výdavky v župných zariadeniach klesali. To si ale poskytovatelia vysvetliť nevedia, zdôrazňujú, že práve v čase, keď boli mnohé priamo zasiahnuté pandémiou, náklady raketovo stúpali.

Zdroj: TASR

O spomínanej dotácii vraj nevedia. A trvajú na tom, že na rozdiel od toho, by si župa mala plniť svoju povinnosť a príspevky vyplatiť podľa zákona, minimálne na úrovni z vlaňajšieho roka, vo všetkých druhoch služieb.

Ministerstvo práce o tejto situácie vie. Začiatkom februára v mene štátnej tajomníčky poslalo predsedovi Košického samosprávneho kraja list k nesprávnosti postupu pri výpočte príspevku na prevádzku poskytovanej sociálnej služby pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.

„Čo má s tým urobiť poskytovateľ, keď nemajú na to, aby platili viac z vlastného? Má im dať menej stravy, polovičnú porciu, v zime vypnúť kúrenie, lebo neverejný poskytovateľ nemá za sebou rozpočet mesta, obce alebo kraja, ktoré im tie rozdiely dorovná,? pýta sa Ghannamová.

Asociácia teraz žiada, aby do sporu zasiahol minister Milan Krajniak. Pripravení sú podať aj podnet na prokuratúre. Tvrdia, že ak sa to nedá do poriadku, doplatia na to najmä tí klienti, ktorí mali smolu a nedostali sa do verejného zariadenia.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme DSS

Dôležité udalosti