Osamelí starkí sa v zariadeniach sociálnych služieb neraz stanú obeťou

Lesné požiare v Rusku
Lesné požiare v Rusku Zdroj: TASR/AP

Všetko chce zmeniť novela, dôchodcovia si budú môcť vybrať dôverníka.

Nevýhodné poistky, pofidérne zmluvy či zlé zaobchádzanie. Osamelí starkí sa v zariadeniach sociálnych služieb neraz stanú obeťou systému. Novela zákona by mala v zariadeniach nastaviť lepšiu kontrolu.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa s takýmito problémami stretáva denne. Ide o tých, ktorí sú čiastočne alebo úplne zbavení spôsobilosti. Keď nemajú nikoho, kto by im poradil, stávajú sa ľahkým terčom.

„Je rozšírený fenomén uzatváranie poistných zmlúv, napr. poistenie pohrebných nákladov, pričom klient má uzatvorenú poistku cez opatrovníka, ale má aj dostatok prostriedkov na účte, reálne nepotrebuje šetrenie na účely pohrebných nákladov. Tiež dochádzalo k uzatváraniu životných poistiek na viac ako 40 rokov,“ povedala nám komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Poslanecká novela z dielne koalície by v tom mala urobiť poriadok. Už teraz má síce v zariadeniach každý klient svojho kľúčového pracovníka, zamestnanca zariadenia, ktorý poskytuje seniorovi väčšiu starostlivosť, môže mu upratovať skriňu či nočný stolík. Po novom si bude môcť klient vybrať svojho dôverníka mimo zariadenia.

„Najpodstatnejšia je väčšia ochrana starších klientov alebo v horšom mentálnom zdravotnom stave v zariadeniach, kde hrozilo, že mohli byť okrádaní alebo im mohol dať niekto na podpis niečo, čo už nemuseli byť schopní posúdiť. A týmto sa zväčšuje ich miera ochrany, aby k tomu nedochádzalo,“ vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

Cez dôverníka by tak mala prejsť napr. každá uzatváraná zmluva, s ktorou si klient sám nevie rady. Väčšiu ochrannú ruku by mal zabezpečiť aj zákaz, aby súdy viac nemohli stanoviť za opatrovníka seniora samotné zariadenie či jeho zamestnanca. 

Zneužívanie klientov pri úhradách

Stavrovská opakovane upozorňovala, že je to bežná prax a ide o konflikt záujmov. Zmluvu o poskytovaní sociálnej služby tak podpisovalo zariadenie samo so sebou a vo svoj prospech.

„Môže dochádzať k zneužívaniu pri úhradách za sociálne služby, my máme zmapované, že vo veľa zariadeniach sa používajú finančné prostriedky, ktoré sú určené na vreckové, na úhradu nedoplatkov za sociálne služby,“ tvrdí Stavrovská.

Poskytovatelia sociálnych služieb hovoria, že so zmenou nemajú problém. Opatrovníkom starkého, ktorý nemá príbuzného, môže byť podľa nich aj obec. No upozorňujú, že nikto ich k spoločnému stolu neprizval a v praxi to bude celé len jeden ďalší problém.

Zdroj: TASR/AP

„Nerozumiem vzniku inštitútu dôverníka. Nerozumiem, aký bude vzťah medzi dôverníkom a súdom ustanoveným opatrovníkom a ako sa bude riešiť konflikt, ktorý môže medzi nimi vzniknúť. Ako to má potom riešiť zariadenie podpisovanie zmlúv? Zmluvu nebude mať kto podpísať, ak súdom poverený opatrovník bude mať jeden názor a dôverník pretlmočí názor klienta inak,“ myslí si šéfka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová.

Okrem toho, že by mali mať klienti podporu v bežných veciach, pomôcť by to malo aj tomu, aby sa im nediali aj iné neprávosti.

„Išlo o pripútavanie klientov fixačnými pásmi počas celého predpoludnia, kedy nebol klient uvoľnený počas celej doby. Alebo uzamykanie klientov v izbách, pričom na dverách izby je napísané uzamknite zvonku a klient sa nevie dostať von, čím môže byť ohrozený jeho život, lebo nevieme, čo sa za dverami udeje,“ poznamenala Stavrovská.

Je to však len prvý krok. Schváliť to musí parlament. Kontrolu v zariadeniach by mal potom posilniť aj nový inštitút inšpekčnej služby, ktorú má ministerstvo rozpracovanú.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme DSS

Dôležité udalosti