Parlament Kolíkovú neodvolal, zostáva na pozícii ministerky

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Zdroj: TASR

Diskusia o odvolaní ministerky trvala vyše desať hodín.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ostáva vo funkcii. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR v pondelkovom hlasovaní. Za návrh na vyslovenie nedôvery ministerke bolo 51 poslancov zo 117 prítomných, 63 boli proti, dvaja sa zdržali, jeden poslanec nehlasoval.

Za odvolanie Kolíkovej z funkcie hlasoval okrem opozičných poslaneckých klubov aj koaličný poslanec Martin Čepček (OĽANO). Kolíkovú chceli v hlasovaní odvolať aj nezaradení poslanci okrem Tomáša Valáška a Miroslava Kollára, ktorí hlasovali proti návrhu. Strany SaS, Sme rodina, Za ľudí boli proti odvolaniu. Rovnako hlasovala aj časť klubu OĽANO. Približne polovica vládneho hnutia nebola na hlasovaní prítomná, dvaja poslanci OĽANO sa zdržali.

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej podal opozičný Smer-SD. Šéf strany Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna.

Diskusia k návrhu na Kolíkovej odvolanie trvala celý deň, vystúpilo v nej takmer 20 rečníkov.

Informácie z celého dňa

Návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej predniesol v pléne Ladislav Kamenický (Smer-SD). Ministerku kritizoval napríklad za reformu súdnej mapy. Ide podľa neho o spôsob, ako sa zbaviť nepohodlných sudcov. Spomenul tiež spoločnosť MK real a pochybnosti okolo rodinných firiem Kolíkovcov. Ostro sa ohradila voči očierňovaniu svojej rodiny v súvislosti so zákazkami rodinných firiem. „Považujem za chrapúnstvo spôsob, akým sa očierňuje moja rodina," zdôraznila.

Odvolanie ministerky sledovala redaktorka spravodajstva Gabriela Kajtárová.


Kolíková reagovala na jednotlivé časti odôvodnenia návrhu. Odmieta, že by sa reformou súdnej mapy chcela zbavovať sudcov. Hovorí, že súdna mapa má prispieť k zefektívneniu justície, umožniť lepšie ohodnotenie justičného personálu a ich kariérneho rastu. Za lož označila aj to, že má na reformu ísť 300 miliónov eur. Takáto suma do justície podľa nej nepôjde ani z fondu obnovy a hoci sú v ňom vyčlenené financie pre spravodlivosť, súvisia i s potrebou digitalizácie a modernizácie súdov. Deklarovala, že pri reforme budú podporovať budovy, v ktorých už súdy sú, a budú ich modernizovať.

Vyjadrila sa aj k úmrtiu exprezidenta polície Milana Lučanského. Priznala, že v oblasti prevencie samovrážd vo väzení sa dá niečo zlepšiť. „Keď je človek presvedčený, že takto ukončí svoj život, nedá sa tomu zabrániť, aj keby ste ho monitorovali 24 hodín," uviedla a poukázala na to, že nie všade môžu byť kamery. Pripomenula, že zriadila komisiu na prešetrenie úmrtia a nepreukázalo sa cudzie zavinenie. Tvrdí, že maximum urobili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže aj v prípade úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka. Vyjadrila ľútosť nad oboma úmrtiami.

Zároveň odmieta tvrdenia, že rozdelila 700.000 eur mimovládnym organizáciám, ktoré Smer-SD vníma ako stratu zmyslu pre realitu. Kolíková hovorí, že z dotačnej schémy šli financie napríklad pre linku pomoci deťom či na podporu pomoci rodinám s autistami alebo sluchovo postihnutými deťmi.

Podľa Smeru firma rodiny Kolíkovcov podnikala neoprávnene

Na adresu obvinení súvisiacich s rodinnou firmou Kolíkovcov Elektronika uviedla, že táto firma reálne pracuje a podobné zákazy ako s RTVS má aj s inými televíziami a firmami. Zopakovala tiež, že na verejné obstarávanie prenájmu novej budovy Ministerstva spravodlivosti (MS) SR nemala vplyv. Pripomenula, že exministerka Lucia Žitňanská do procesu prizvala aj mimovládne organizácie a výberové konanie napokon prenechala Gáborovi Gálovi. Kolíková tvrdí, že s ním nemala dobrý vzťah a výber pre nový priestor Gál spustil v čase, keď odchádzala z rezortu.

Kamenický hovoril aj o firme MK, ktorá má byť rodinnou firmou Kolíkovcov. Okrem brata ministerky v nej figurovala aj Kolíkovej nevlastná sestra, ktorá podľa neho spreneverila peniaze firmy. Malo ísť o financie, ktoré bežní nájomníci zverili spoločnosti na spravovanie financií na správu domu. Odsúdená bola podľa neho za to, že neoprávnene vybrala peniaze pre vlastnú potrebu.

Kamenický spochybňuje, že by Kolíková nemala vedieť o odsúdení svojej nevlastnej sestry. Kritizuje tiež, že neskoro skončila ako konateľka spoločnosti. MK real tiež podľa Kamenického niekoľko rokov neoprávnene podnikala, keď si neskôr zapísala do svojej činnosti poskytovanie vlastníkom bytov a nebytových priestorov správcovské služby.

Heger za ňou stojí, Matovič nie

Kolíková pred začatím schôdze uviedla, že cíti „veľmi silne" podporu od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a jeho vlády. S premiérom sa ministerka rozprávala v nedeľu (9. 5.) večer niekoľko hodín, odpovedala na výhrady OĽANO. Všetky podľa nej súviseli s nájmom budovy ministerstva spravodlivosti. Povedala, že časť predstaviteľov hnutia má stále voči nej výhrady. Predseda hnutia Igor Matovič od nej žiada, aby vyvodila politickú zodpovednosť.

„Cítim veľmi silne podporu strany Za ľudí, rovnako cítim podporu aj od vlády, aj od premiéra Hegera, ktorá je dnes aj vyjadrená podporným stanoviskom adresovaným parlamentu," vyhlásila ministerka na tlačovej konferencii pred rokovaním parlamentu.


Ministerka podľa svojich slov pochopila, že je tu časť predstaviteľov OĽANO, ktorá má stále výhrady či otázky. Verí, že vysvetlenia budú dostatočné a že naprieč koalíciou bude zhoda v otázke dôvery. Hovorí, že viacerí predstavitelia hnutia OĽANO jej povedali, že má vyvodiť politickú zodpovednosť.

Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová povedala, že návrh na odvolanie Kolíkovej je kombináciou pokrytectva a nesúdnosti. Zopakovala, že celá strana podporuje Kolíkovú, verí, že dôveru parlamentu získa.

Podporu ministerke vyjadrila aj strana SaS. „Pani Kolíková môže jednoznačne rátať s našou podporou," povedal Sulík novinárom v parlamente s tým, že počúval jej vystúpenie v pléne a myslí si, že logicky, jasne a presvedčivo vyvrátila všetky podozrenia voči nej. Šéf SaS si myslí, že bude stačiť autorita premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na to, aby to Kolíková ustála v hnutí OĽANO, kde majú ešte stále voči nej výhrady.

Diskusia sa skončila

V pléne sa skončila viac ako 10-hodinová diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Vystúpilo v nej takmer 20 rečníkov, okrem poslancov sa zapojili do debaty aj členovia vlády. Viackrát vystúpila Kolíková, vyjadrila sa aj vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová a vicepremiér a líder SaS Richard Sulík. Po skončení diskusie vyhlásil podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) prestávku do 22.00 h. Po nej majú poslanci hlasovať.

Kolíková na záver diskusie požiadala poslancov o dôveru. Verí, že všetky pochybnosti vyvrátila. „Sme vládou zmeny, ktorá potrebuje reformu justície dokončiť," povedala poslancom. Myslí si, že neurobila nič závažné, za čo by mala vyvodiť politickú zodpovednosť. Ešte predtým vystúpil v diskusii koaličný poslanec Martin Čepček (OĽANO), ktorý avizoval, že jej zotrvanie vo funkcii nepodporí.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária kolíková

Dôležité udalosti