Čaputová sa stretla s ďalším monarchom z Európy, princ Frederik príde na Slovensko

Prezidentka Zuzana Čaputová a dánsky korunný princ Frederik.
Zdroj: Kancelária prezidenta SR/TASR

Mal by prísť s podnikateľmi.

Dánsky korunný princ Frederik prijal pozvanie na Slovensko. Prísť by mal aj s dánskou podnikateľskou delegáciou.

Potvrdila to v pondelok (10. 5.) prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa s monarchom stretla v Paláci Frederika VIII. v Kodani.

Na stretnutí spolu hovorili aj o dôležitosti dodržiavania právneho štátu a o plánoch Slovenska a Dánska v oblasti ochrany životného prostredia a zelenej ekonomickej obnovy.

Čaputová: Demokracia potrebuje nezávislé inštitúcie, občiansku spoločnosť a médiá

Demokracia potrebuje tri základné línie obrany - nezávislé inštitúcie so zodpovednými verejnými činiteľmi, aktívnu občiansku spoločnosť a slobodné médiá. Sú to stĺpy, na ktorých stojí demokracia. Všetky tri línie fungujú ako korekčné mechanizmy - ak jeden z nich zlyhá, nastúpia ostatné.

V príhovore na Kodanskom summite o demokracii prezidentka tiež uviedla, že jeden z pilierov demokracie na Slovensku zlyhal.

„Keď sa korupčné záujmy pokúsili zajať súdnictvo alebo políciu, zmobilizovala sa občianska spoločnosť a médiá, ako aj bežní občania, aby ich chránili," podotkla s tým, že SR v súčasnosti zavádza komplexnú reformu právneho štátu.

Čaputová zhodnotila, že počas pandémie je vyšší dopyt po efektívnej vláde, jasných a predvídateľných pravidlách. „Ak máme chrániť naše demokracie, musíme investovať do našich inštitúcií a nie ich podkopávať," povedala.

Zdroj: Kancelária Prezidenta SR
 

Tlakov na demokraciu je veľa, uviedla prezidentka. Podotkla, že ani najlepšie napísaná ústava nemôže ochrániť demokraciu, ak obchodný model vytvára hlboké nerovnosti. Demokracia je o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, všetko to je navzájom spojené zákonom. Demokracia je o každodennom rešpektovaní pravidiel, nie o ich obchádzaní, uviedla Čaputová.

Pandémia nového koronavírusu podľa nej ukázala, že na faktoch a vede záleží a že rešpektovanie pravidiel, ktoré sú demokraticky dohodnuté, primerané a legitímne, môže zachraňovať ľudské životy.

Zdroj: TASR

Na summite ju privítal bývalý predseda vlády Dánskeho kráľovstva Anders Fogh Rasmussen, predtým bola v sídle agentúry State of Green, Európskej environmentálnej agentúruy a zavítala aj do dánskeho Štátneho sérologického ústavu. V utorok (11. 5.) sa stretne s predsedníčkou dánskej vlády Mette Frederiksenovou.

Kráľovstvo naposledy zo slovenských prezidentov navštívil pred necelými deviatimi rokmi Ivan Gašparovič. V roku 2012 ho na návštevu pozvala kráľovná Margaréta II. a jej manžel princ Henrik. Návšteva mala vtedy silný ekonomický rozmer, ktorý bol zameraný na posilnenie ďalšej spolupráce s touto konštitučnou monarchiou.


KODAŇ, BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti