Otvorené terasy ich nezachránia. Podnikatelia sú podriadení nevyspytateľnému počasiu

Otvorené terasy ich nezachránia.
Zdroj: TV Markíza

Zachrániť ich môže iba povolenie konzumácie v interiéri podnikov.

Ani otvorené terasy zdevastované gastro tak rýchlo nezachránia. Prevádzkovatelia hovoria, že v rukách to nemajú oni, ale počasie. Zákazníkov chcú dostať do interiéru a štát vyzývajú k nižšej DPH, inak to vraj mnohí už neutiahnu.

V tých najhorších časoch fungovali aspoň na donáškach, no hneď ako sa dalo, svoju terasu otvorili. Majiteľka reštaurácie hovorí, že zákazníci sa vrátili rýchlo, napriek tomu je však niekedy terasa prázdna. „V zásade to závisí od počasia. Terasy nie sú pre nás riešením, keďže v prípade, že je zlé počasie, ľudia si tam nesadnú a celkovo nám terasy tvoria iba 15 percent obratu. Privítali sme to, ale nie je to dostatočné riešenie,“ hovorí majiteľka prevádzky Bianka Serra.

Realita je taká, že po prvom týždni stále 30 percent z tých, ktorí otvoriť mohli, vraj vyčkávajú. Napríklad v niektorých hoteloch sa im otvárať pre pár zákazníkov stále neoplatí. A tak sa spoliehajú len na to, kedy im dovolia otvoriť vnútri. Zabezpečiť to vraj vedia a bola by to najrýchlejšia pomoc.

Ak sa to nepohne, hrozí, že aj ďalší z biznisu odídu, tak ako to už urobili mnohí kolegovia. Podnikatelia z gastro sektoru pritom zdôrazňujú, že na kompenzácie ešte stále čakajú príliš dlho a nie jeden cez sito prepadne.

Viac sa o problémoch podnikateľov dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti