Faktúra, ktorú nečakal nikto. Za poškodený plynomer musia ľudia z bytovky zaplatiť 11-tisíc eur

Za plynomer musia obyvatelia bytovky zaplatiť 11-tisíc eur
Zdroj: TV Markíza

Mladé rodiny a dôchodcovia pôvodne očakávali skôr vrátenie peňazí.

Správca bytovky oznámil obyvateľom, že majú poškodený plynomer. Plynári im preto poslali faktúru vo výške 10 936 eur. „Táto suma je zhruba trojnásobok výšky, ktorú by sme platili štandardne za bežný rok. Dôkazy o tom, či bol alebo nebol ten plynomer poškodený, nie sú,“ hovorí domovník Marián Šebán.

„Na odberných miestach boli fyzicky odstránené číselníky meradiel, aby nebolo možné zistiť reálne množstvo spotrebovaného plynu a porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii s meradlami,“ vysvetľuje poškodenie hovorca SPP Milan Vanga.

Advokát hovorí o množiacich sa prípadoch, je len na ochote oboch strán dohodnúť sa. „Presne sa vie zistiť, aká priemerná spotreba za tie predošlé roky bola a podľa toho určiť aj, aká spotreba toho plynu bola v danom čase, kedy bol evidentne tento merač poškodený,“ vysvetľuje Ján Kanaba.

To však podľa plynárov nie je možné, lebo ľudia môžu meniť spotrebiče a tým pádom aj spotrebu. Plynomer je síce majetkom akciovej spoločnosti, no zaistiť jeho bezpečnosť musí odberateľ.

Ako to teda s vysokou faktúrou dopadne, sa dozviete z reportáže Michala Bujnu.


STANKOVCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spp

Dôležité udalosti