Na Slovensku pribudlo miesto s električkami. Prekvapujúco ju nájdete na Horehroní

Na Slovensku pribudlo miesto s električkami.
Zdroj: TV Markíza

Tamojšia železnička sa môže pochváliť naozajstným dopravným skvostom, ktorý doposiaľ jazdil vo Švajčiarsku.

Červeno-biele električky brázdili úzkorozchodnú železnicu Waldenburgerbahn až tridsať rokov. V piatok však dorazili na Horehronie. Šéf Čiernohronskej železničky uštedril na privítanie šokujúce slová. „Akurát mám jednu výčitku. Oni nás oklamali, tí Švajčiari!“ povedal Aleš Bílek.

S úsmevom dodáva, že je to klamstvo na švajčiarsky spôsob. „My sme kupovali staršie, ojazdené vozidlá, no oni nám poslali nové. Takže v tom je veľký rozdiel. Fakt sú v perfektom stave a v takomto technickom stave je máloktoré železničné vozidlo na Slovensku,“ vysvetlil riaditeľ.

Nové okná, čalúnenie sedadiel či bezpečnostné kamery. Vozne sú po technickej kontrole. Stále vraj majú hodnotu až 50 miliónov eur. Horehronci ich získali za smiešnych 75-tisíc. Švajčiarov totiž oslovil projekt turisticky vďačnej Čiernohronskej železnice.

Vozne nakladali vo Švajčiarsku ešte začiatkom apríla. Preplavili ich cez bazilejský prístav po trase Rýn - Mohan - Dunaj až do Bratislavy. Rušňovodič Denis Kopečný ich odtiaľ previezol vlakom na Horehronie.

Na električkové vozne bolo následne potrebné použiť akési obrovské kliešte, ktoré pevne zovrú vozeň. Žeriav ich potom vytiahol do vzduchu a na centimeter presne položil kolesá na koľaje.

Viac sa o unikátnych vozňoch dozviete z reportáže Ľubomíra Fronka.


HOREHRONIE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horehronie

Dôležité udalosti