Zakladáte si na sviežej a príjemnej vôni? Toto sú jednoduché kroky, ktoré rozvoňajú váš dom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Mariia Boiko

Ušetríte peniaze za drahé osviežovače či esenciálne oleje.

Vôňa alebo, lepšie povedané, pach je pre ľudí veľmi zásadný. Okrem toho, že si ho vo väčšine prípadov uvedomíme ešte skôr ako vôbec objekt zaevidujeme očami, tak si s ňou často spojíme určitý okamih, spomienku. Ak s tým nesúhlasíte, tak si spomeňte na vôňu babkinho domu, domácich koláčov alebo domácej kapustnice. Okamžite sa vám vynoria živé fotografie v pamäti a objaví sa vám úsmev na perách.

Vôňa ale nemusí byť iba príjemná. Ak vám niečo nevonia, vtedy ju nazývame skôr zápachom a vyvoláva v nás negatívne emócie. Určitú arómu má takmer všetko, rastliny, drevo, potraviny, kvety, nápoje a aj ľudia, každý tú svoju špecifickú.

Prečítajte si aj: Viete, prečo majú štipce túto dierku? Ak nie, zrejme ste doteraz vešali bielizeň nesprávne

Ako sme už spomínali, u ľudí je pach často spojená s emóciami, negatívnymi alebo pozitívnymi. A práve tie druhé chcete určite vyvolať u vás doma, aby to bol pre vás aj vašu návštevu ten príjemný a voňavý domov.

Aróma domu

Možno si to ani neuvedomujete, ale aj ten váš má svoju arómu. Možno je príjemne kvetová, svieža citrónová alebo v horšom prípade zatuchnutá, nebodaj zapáchajúca z nevyneseného odpadu či nepríjemných odpadových vôd. Ak máte domáceho miláčika, tak ani mokrá srsť nie je pre nos práve vábna. Určitý zápach zanechávajú aj rozliate nápoje a určite aj varenie.

Zmeniť to môžu rôzne osviežovače, difuzéry a iné moderné verzie prístrojov, ktoré dávkujú príjemnú vôňu. Ich problém tkvie len v dvoch veciach, rýchlo sa míňajú a sú nákladné. Ak však chcete zútulniť svoj dom a cítiť sa v ňom zakaždým príjemne, môžete si vyrobiť vlastný osviežovač.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Stále príjemná vôňa

Na príjemnú a útulnú vôňu potrebujete citrón a rozmarín. Ak ich máte doma, tak ste šťastná osoba a okamžite sa môžete pustiť do výroby. Budete potrebovať aj hrniec, vodu a vanilkový extrakt.

Postup: Naplňte hrniec vodou a priveďte ju do varu. Citróny si nakrájajte na plátky a pridajte do vody aj s vetvičkami rozmarínu a lyžicou vanilkového extraktu. Celý deň ho nechajte na miernom ohni a podľa potreby dolievajte vodu. Príjemná vôňa prejde do všetkých miestností a prevonia každé zákutie a látku v byte.

Tento trik však môže byť aj nebezpečný. Ak sa bojíte, že by ste zabudli naliať do hrnca vodu alebo vypnúť horák, vyrobte si rovnakým postupom výluh (nechajte ingrediencie v hrnci nejakú dobu difundovať) a ten dajte do aromalampy namiesto esenciálnych olejov. Vďaka horiacej sviečke sa príjemná aróma prirodzene rozptýli po byte, radí portál tips-and-tricks.co.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti