Dážď postupuje na východ. Očakáva sa ďalšia povodňová aktivita

Zatopené detské ihrisko v obci Choča
Zatopené detské ihrisko v obci Choča

Voda v Žitave naďalej stúpa, v noci sa očakáva zhoršenie situácie.

Z dôvodu celodenných, lokálnych a výdatných zrážok sa povodňová situácia značne zhoršila najmä v povodí hornej Nitry, Žitavy, stredného Váhu, stredného a dolného Hrona. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti. K dosiahnutiu a prekročeniu stupňov povodňovej aktivity došlo do večerných hodín na takmer piatich desiatkach vodomerných staníc v povodiach západného a stredného Slovenska.

„Za posledných 12 hodín (od dnešného rána) spadlo plošne od 10 do 40 milimetrov zrážok, na pomedzí západného a stredného Slovenska miestami aj viac," skonštatovali meteorológovia.

Nádrž nevydržala: Povodeň v Rudne nad Hronom má jednu obeť, 70-ročného muža

Maximálne zaznamenané úhrny zaznamenali v povodí Tajovského potoka v okrese Banská Bystrica, a to 50 až 60 milimetrov. Na východe sa vyskytli zrážky zatiaľ len ojedinele. Zrážkové pole však pomaly postupuje smerom na východ, na západe zrážky pozvoľna ubúdajú.

„Najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity zaznamenávame na Rajčanke, v povodí hornej Nitry a Žitavy. V Rudne nad Hronom na toku Rudňanka pravdepodobne došlo podľa informácií Hasičského a záchranného zboru k pretrhnutiu hrádze," priblížili meteorológovia.

Zdroj: TV Markíza

Voda v Žitave naďalej stúpa, v noci sa očakáva zhoršenie situácie. V Zlatých Moravciach už roztiahli aj protipovodňovú zábranu a hasiči majú pohotovosť. V obci Choča sú záhrady pod vodou, zatopené je aj ihrisko škôlky a pivnice rodinných domov pri Čerešňovom potoku.

V povodí horného a stredného Váhu, na Nitre a jej prítokoch a na tokoch stredného Slovenska očakávajú odborníci mierny až výrazný vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia alebo prekročenia hladín zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity na ďalších tokoch. Na ostatných tokoch predpokladajú ustálenosť až mierny vzostup.

„Kulminácie na väčšine tokov predpokladáme v neskorých nočných hodinách, respektíve v utorok dopoludnia (18. 5.)," dodali. Očakáva sa tiež ďalšia povodňová aktivita.

Zdroj: TV Markíza

NITRA/TASR/Tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dážď

Dôležité udalosti