Spustošené Rudno nad Hronom. Búrlivá voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Ľudí aj autá

Povodeň v Rudne nad Hronom.
Zdroj: TV Markíza

Premiér prisľúbil obci finančnú pomoc.

Veľká pohroma. Obcou Rudno nad Hronom sa prehnala veľká voda. Brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Bola nemilosrdná a vyžiadala si aj jednu obeť. O život prišiel 70-ročný muž, ktorého stiahol silný prúd vody. Hasiči ho síce našli, no zachrániť sa ho už nepodarilo.

Búrlivý živel pretekal cez celú obec. Zatopil pivnice rodinných domov, ničil majetky dedinčanov. Autá sa po vode plavili ako loďky. „Niektoré autá zobrala pár metrov, iné desiatky metrov," uviedol starosta Marián Šurjanský. Na zábery z miesta spustošenej obce sa len ťažko pozerá. Do plaču je aj tým, čo v nej nežijú.


Premiér prisľúbil obci finančnú pomoc

Povodňou zničenú obec Rudno nad Hronom navštívil v utorok predpoludním premiér Eduard Heger (OĽANO). Po stretnutí so starostom Mariánom Šurjanským prisľúbil obci súčinnosť pri odstraňovaní následkov povodne i finančnú pomoc.

„Okamžite, ako pán starosta vyčísli škody, ktoré nastali, uvoľním financie z rezervy premiéra, aby sme pomohli aj finančne. Situácia je veľmi vážna, toto sú chvíle, kedy ľudia prichádzajú o svoje istoty,“ uviedol Heger. Ako dodal, štát bude spolupracovať so samosprávou, aby sa obyvatelia zničenej obce mohli čo najskôr dostať späť do bežných životov.

Premiér na mieste tragédie vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po bývalom starostovi, ktorý počas prívalovej povodne prišiel o život. Poďakoval tiež občanom, dobrovoľníkom a všetkým zásahovým zložkám, ktoré sa zúčastňujú záchranných a likvidačných prác.

Podľa slov premiéra sa hrádza, ktorá pravdepodobne nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch, už nebude dať opraviť. „Na mieste boli zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, aby posúdili situáciu a urobili následné kroky,“ potvrdil Heger. Povodeň spôsobila podľa starostu škody na majetku obyvateľov i samosprávy, presné čísla sú aktuálne v štádiu zisťovania.

V Rudne nad Hronom stále zasahuje viac ako 50 policajtov, hasičov a dobrovoľných hasičov, podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) budú všetky zložky naďalej participovať na odstránení následkov katastrofy.

„V tomto momente tu máme nasadených aj 31 vojakov, ostanú tu tak dlho, ako bude treba,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že rezort obrany je pripravený v prípade potreby poskytnúť viac vojakov i ďalšiu techniku.


RUDNO NAD HRONOM/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rudno nad Hronom

Dôležité udalosti