Voda v okrese Zvolen so sebou stiahla autá aj s ľuďmi, zatopenú posádku zachraňovali hasiči

Zatopená cesta medzi Zvolenom a Ostrou Lúkou
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Z vozidiel sa kvôli silnému prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.

Hasiči momentálne zasahujú v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka, okres Zvolen, kde vo vodných tokoch uviazli osobné motorového vozidlá s osobami. Osoby sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.

„V Hronskej Breznici zostala vo vozidle uviaznutá jedna osoba, v Ostrej Lúke sa vo vozidle nachádzali dve osoby," informovala tvnoviny.sk hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Hasičom sa všetky osoby podarilo pomocou člnov zachrániť a presunúť do bezpečia. Zasahujúci hasiči momentálne pracujú na vytiahnutí automobilov z vodných tokov. Pri udalostiach sa nikto nezranil a všetky osoby sú v poriadku.

Liptovský Mikuláš vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity

Mesto Liptovský Mikuláš vyhlásilo tretí stupeň povodňovej aktivity. Osadu v Hlbokom začala v noci vytápať voda z okolitých svahov a stúpanie hladiny stále trvá. Od 3.00 h boli na mieste mestskí dobrovoľní hasiči, momentálne situáciu prevzali štátni. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Odvodňovacie kanály, ktoré by umožnili rýchlejší odtok vody, sú podľa hovorkyne upchaté odpadkami. „Vodu ideme prečerpávať do Váhu veľkokapacitnými čerpadlami. Na mieste sú zamestnanci z Verejnoprospešných služieb (VPS) mesta, ktorí ju odkláňajú na blízku lúku, sú tu už aj štátni hasiči. Voda z polí je zatiaľ čiastočne odklonená, čakáme na pracovníkov z vodárenskej spoločnosti, aby vyčistili upchaté odvodňovacie rúry, vďaka čomu by mala hladina začať klesať,“ priblížil Martin Kögel z VPS.

Dobrovoľní hasiči sú vo viacerých častiach mesta. Zasahuje zatiaľ deväť členov, využívajú protipovodňový vozík. „V noci nás operačné stredisko poslalo z Hlbokého aj na zásah do Demänovej, vo vojenskej akadémii zatopilo kotolňu. Ráno sme boli povolaní do Liptovskej Ondrašovej, kde na Tehliarskej ulici zatopilo pivničné priestory bytovky. Zásah stále trvá,“ povedal Marek Poliak z Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Liptovský Mikuláš.

V pondelok (17. 5.) večer sa situácia komplikovala aj v Ploštíne, voda z polí sa vylievala na miestne komunikácie. Ploštínski a mestskí hasiči urobili protipovodňové zábrany a odklonili ju do kanálov. K vybreženiu Ploštínky nedošlo, nie sú nahlásené ani škody na majetku.

„Naplavilo nám múl, piesok a skaly z polí na cestu. Jednoznačne treba riešiť protipovodňové opatrenia s poľnohospodárskym družstvom, pretože popri kultúrnom dome leje všetka voda z polí na cestu. Dážď z polí tiekol aj sponad Tretín a aby nezaplavil dvory, hasiči vodu usmerňovali až na ihrisko,“ povedala poslankyňa za mestskú časť Soňa Čupková s tým, že k ujme na majetku ani na zdraví nedošlo.

Problémy hlási aj Banská Bystrica

Dlhotrvajúci dážď extrémnej intenzity na celom území mesta Banská Bystrica spôsobil v pondelok (17. 5.) problémy vo viacerých mestských častiach. Počas dňa došlo k naplneniu všetkých vodných tokov a ich prítokov s následným lokálnym vybrežovaním po miestnych komunikáciách, pozemkoch a záhradách. Mesto vyhlásilo o 20.30 h tretí stupeň povodňovej aktivity, informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Všetky záchranné zložky počas noci monitorovali jednotlivé lokality a v kritických úsekoch, v ktorých to bolo nevyhnutné, postavili protipovodňové bariéry.

„Situáciu sme sledovali počas celej noci a pokračujeme dnes od skorého rána. Pravidelne zasadá povodňová komisia mesta a v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) a Hasičským a záchranným zborom vyhodnocujeme stav vo všetkých mestských častiach. Obyvateľov žiadame, aby prípadné problémy a vzniknuté škodové udalosti nahlasovali na linke mestskej polície 159. So záchrannými zložkami sa ich budeme snažiť priebežne odstraňovať," zdôraznil primátor Ján Nosko.

Ako dodal, podľa informácií od SVP a SHMÚ by sa situácia mala okolo obeda upokojiť a Hron by nemal kulminovať.


HRONSKÁ BREZNICA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Povodeň

Dôležité udalosti