Produkujú vyše polovicu spotrebných plastov. Týchto 20 firiem má v rukách osud oceánov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/MOHAMED ABDULRAHEEM

Dvaja z najväčších producentov polymérov tvrdia, že si tento problém uvedomujú a pracujú na riešení.

Zdrojom viac než polovice z celkového objemu jednorazových plastových výrobkov je iba 20 veľkých firiem. Vyplýva to z analýzy korporátnych sietí, ktoré stojí za produkciou plastov. Výskum, na ktorom sa podieľalo konzorcium organizácií na čele s London School of Economics, sa zameral na firmy, ktoré stoja na vrchole tejto pyramídy.

Plastové fľaše, igelitové vrecká a tašky patria medzi miliardy predmetov na jedno použitie, ktoré často končia v oceánoch. Vedci sa pri výskume zamerali na 1000 spoločností, ktoré produkujú tieto výrobky a zostavili rebríček najväčších prispievateľov k znečisteniu životného prostredia.

Najzásadnejšie zistenie je zarážajúce, no v globalizovanom svete zrejme prekvapí iba málokoho. Zdrojom až 55 percent všetkých jednorazových plastových výrobkov je 20 petrochemických gigantov. Na prvom mieste v tomto nepopulárnom rebríčku sa ocitla nadnárodná spoločnosť ExxonMobil, ktorá produkuje až 5,9 percenta z týchto výrobkov.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Zistenia z analýzy publikovala nadácia Minderoo. Podľa člena jej vedenia Dominica Charlesa je hlavným záverom to, že budúcnosť plastovej krízy je v rukách 20 firiem.

„Je to bod zlomu pre regulačné úrady a finančné inštitúcie, ktoré teraz majú páku na ovplyvňovanie spomínaných firiem, aby sa zamerali na prechod od výroby plastov z fosílnych palív na recykláciu," uviedol Charles v rozhovore pre portál BBC. Doteraz podľa neho bolo úsilie o zmenu zamerané na individuálne rozhodnutia spotrebiteľov.

„Musíme však ísť po kohútiku a zastaviť výrobu plastov z fosílnych palív, ktorú chceme nahradiť recykláciou," dodal Charles. Jedným z ďalších znepokojujúcich zistení z analýzy je alarmujúca prognóza, podľa ktorej sa do 5 rokov zvýši celosvetová produkcia plastov až o 30 percent. Znamená to o to viac škodlivých emisií CO2 aj viac plastového odpadu v oceánoch.

Dvaja z najväčších producentov polymérov ExxonMobil a Ineos na svojich oficiálnych stránkach reagovali, že si tento problém uvedomujú a už pracujú na riešení. Veľké nádeje vraj vkladajú do chemickej recyklácie plastov. Ako vážne to myslia, a či zostane iba pri slovách, ukáže až budúcnosť.

LONDÝN/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti