Pacienti s covidom doplatili na staré priestory. Voda zatopila pavilón v banskobystrickej nemocnici

Oddelenie infektológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská

Chorých ľudí museli sťahovať na iné oddelenie.

Silné pondelkové (17. 5.) dažde spôsobili havarijnú situáciu aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. V pavilóne Oddelenia infektológie, sídliacom v starom nemocničnom areáli, došlo pre extrémne množstvo zrážok k zatopeniu, ktoré spôsobilo výpadok elektriky, a tým aj kúrenia.

Nemocnica nemôže v tejto budove momentálne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť, celé oddelenie museli presťahovať do nového nemocničného areálu.

„Infektologickým ambulanciám budú dočasne vyhradené priestory na Oddelení urgentného príjmu. Pacienti budú umiestnení na Oddelení pneumológie a ftizeológie, kde sú reprofilizované lôžka pre pacientov s COVID-19,“ uviedla nemocnica v stanovisku na Facebooku.

V čase havárie bolo na infektógii hospitalizovaných osem pacientov s ochorením COVID-19 a dvaja postcovidoví pacienti.

„Možno hovoriť o šťastí, že k obdobnej situácii nedošlo v čase vrcholu pandémie, kedy bolo na oddelení hospitalizovaných aj 50 pacientov naraz,“ dodáva nemocnica, ktorá upozorňuje aj na zlý stav starej budovy.

„Oddelenie infektológie je jedným z dvoch v celom Banskobystrickom kraji, avšak svojou kapacitou a rozsahom poskytovanej starostlivosti v odbore infektológia je jediným v kraji. Prebiehajúca pandémia naplno ukázala, akým strategickým pracoviskom toto oddelenie je, pretože na oddelenie boli prevážaní pacienti s covidom z nemocníc z celého kraja,“ uvádza nemocnica.

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti v kontexte pandémie, ale aj výrazne opotrebenej infraštruktúry, vnímame tému riešenia otázky vybudovania a presťahovania odboru infektológie do novej nemocnice ako vysoko aktuálnu,“ píše sa na záver stanoviska.

BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BB

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.