Generálny prokurátor Žilinka podal disciplinárny návrh na Lipšicovho námestníka Kysela

Laura Gavaldová
Zdroj: TASR

Podľa neoficiálnych informácií Kyselovi hrozia zrážky z funkčného platu.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal návrh na disciplinárne konanie voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petrovi Kyselovi pre porušenie povinností prokurátora.

„Môžeme potvrdiť, že dňa 13. mája bol podaný návrh na začatie disciplinárneho konania,“ uviedol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Podľa neoficiálnych informácií Kyselovi hrozia zrážky z funkčného platu. Ktorá z troch disciplinárnych komisií sa bude návrhom zaoberať, nie je zatiaľ známe.

Návrh sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, keď Kysel vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po dobu takmer dvoch mesiacov. Žilinka to považuje za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene.

Žilinka sa nestotožnil s tým, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic riešil toto pochybenie pohovorom. Generálny prokurátor nezdieľa názor, že zo strany prokurátora ÚŠP išlo o nedostatky pri plnení služobných povinností menšieho významu, ktoré možno vybaviť pohovorom.

Jozefa Reháka prepustil z väzby senát Najvyššieho súdu (NS) SR na slobodu 14. apríla. Zrušil tak napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Jozefa Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský, bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby (SIS) a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maroš Žilinka

Dôležité udalosti