V troch častiach Slovenska stále platí najvyšší stupeň pred povodňami

Rozvodnená rieka Váh v Hlohovci.
Zdroj: TASR

V noci v teréne pracovala až 120 vodohospodárov.

Po výdatných zrážkach, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli územie Slovenska, pretrváva na mnohých miestach severného, stredného a východného Slovenska naďalej najvyšší stupeň povodňovej aktivity. Správca vodných tokov mal počas noci v teréne 120 vodohospodárov a 63 kusov techniky.

„Na území správy povodia hornej Nitry v priebehu utorka (18. 5.) naďalej pretrvával vzostup hladín vody pre II. SPA na tokoch Nitra s prítokmi, Nitrica, Bebrava, Hanlovka, Radiša. III. SPA pretrváva na toku Vyčoma a prítoky pre obce Klátová Nová Ves a na toku Radiša a prítoky pre obec Uhrovec," opísal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák s tým, Bocák s tým, že na viacerých tokoch územia bolo v nočných hodinách zaznamenané prelievanie vody.

Severné Slovensko

V severnej časti Slovenska platí III. stupeň v obci Vyšný Kubín (okres Dolný Kubín), na vodnom toku Revúca, v obciach Liptovská Lužná a Hubová (obe Ružomberok). Najvyšší povodňový stupeň platí aj v obci Ivančiná (Turčianske Teplice), v obciach Dolný Hričov, Varín (obe Žilina) i v miestnej časti Rajeckých Teplíc Poluvsie.

„Primátor mesta Liptovský Mikuláš vyhlásil III. SPA na vodnom toku Močiarka a v miestnej časti Hlboké z dôvodu zaplavenia územia vodou z povrchového odtoku," doplnil Bocák s tým, že najvyšší stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený aj v obci Liptovský Ján (Liptovský Mikuláš).

Stredné Slovensko

Na horných tokoch riek Hron a Ipeľ evidujú vodohospodári pokles hladiny, v ich dolných úsekoch však dochádza k vzostupu v dôsledku dotekania. „Priebeh vodných hladín je v povodí Hrona, Slatiny a Slanej priaznivo ovplyvnený aj manipuláciami na vodných stavbách," uviedol Bocák.

Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Tretí stupeň vyhlásili v Banskej Bystrici na rieke Hron, v Môťovej (Zvolen) na rieke Slatina a v Leviciach. Najvyšší povodňový stupeň platí naďalej aj v obciach Malachov, Tajov (obe Banská Bystrica), Lieskovec (Zvolen), Ľuboriečka (Veľký Krtíš) a Rudno nad Hronom (Žarnovica).

Východné Slovensko

Na východnom Slovensku očakáva SVP počas stredy ustálenosť až vzostup vodných hladín, ich priebeh môže byť na dolnom Laborci a dolnom Hornáde ovplyvnený manipuláciami na vodných stavbách.

Zdroj: TASR

Tretí stupeň platí pre Hornád a prítoky na území mesta Košice i pre vodný tok Roňava. Najvyšší povodňový stupeň platí aj v ôsmich obciach Prešovského kraja a šiestich obciach Košického kraja.

Pozrite si reportáž o záplavách, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


SLOVENSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Povodne

Dôležité udalosti