Kedy má dieťa prvýkrát navštíviť zubára? V šiestich rokoch je neskoro

Ilustračná snímka.

Aj detský kaz je dôležité opraviť. Do zubu a organizmu totiž môže prejsť infekcia.

Veľa rodičov robí chybu, keď si myslí, že deti do šiestich rokov nemusia navštevovať zubného lekára, pretože im mliečne zuby aj tak časom vypadajú. V minulosti bolo síce bežné, že deti začali chodiť na kontroly, až keď boli na základnej škole, návštevu detského zubára však netreba odkladať. Starostlivosť o mliečny chrup je totiž rovnako dôležitá ako o trvalý.

Podľa aktuálnych dát sa dokonca štruktúra a stav detských zubov zmenil. Oproti minulosti sú omnoho náchylnejšie na kazenie sa a rôzne defekty. Prvú návštevu u zubára by tak malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Prečo, prezradil v Teleráne zubný lekár Martin Šimko.

Prečítajte si aj: Žijete zdravo a raňajkujete každé ráno vločky? Zisťovali sme, či sú naozaj také zdravé

Prvá návšteva

Zúbky sa bábätku prerezávajú približne od polroka jeho života. V prvom roku tak má približne štyri a aj o tie je nutné starať sa. „Okrem kontroly samotných zubov sa zameriavame hlavne na edukáciu,“ vysvetľuje zubár. Aj malé dieťa už totiž môže mať skorý detský kaz.

Pri edukatívnej časti sa zameriavajú odborníci na objasnenie toho, ako vzniká zubný kaz, navyše ukážu a vysvetlia správny postup čistenia zúbkov. „Nejde o to čistiť, ale správne čistiť chrup. Práve pre nesprávnu starostlivosť často vznikajú kazy,“ upozorňuje Šimko. Individuálna inštruktáž rodičov podporí v tom, aby umývali deťom zuby napriek tomu, že to nie je jednoduché. Zamerajú sa na vhodnú výživu pre dieťa a nastavia pravidelné kontroly.

Zdroj: shutterstoc.com/Natalia Lebedinskaia

Cumeľ

Vedeli ste o tom, že cumeľ je vhodný pre deti iba do určitého veku? Konkrétne do dvoch rokov, následne by ste od neho mali dieťa odučiť. Môže totiž deformovať jeho chrup a narušiť mu formovanie a rast zubov.

O detských pastách a problémoch so zubami sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti