Akcia Judáš: Na exšéfa kontrarozviedky SIS a ďalšieho policajta podal prokurátor obžalobu

Dni Vianoc v Inchebe.
Zdroj: TASR

Obom hrozia vysoké tresty.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v stredu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na dvojicu zadržanú počas decembrovej akcie Judáš. Potvrdil to hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Obžaloba za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku bola podaná na bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a bývalého bratislavského policajta Ladislava Vičana.

Obvinení sú naďalej stíhaní väzobne. V prípade dokázania viny im hrozí 10 až 15-ročný trest.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) na začiatku decembra 2020 obvinila osem osôb v rámci akcie Judáš. Trestná činnosť sa týka najmä korupcie. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Judáš

Dôležité udalosti