Obvinení z kauzy Judáš spáchali rovnaký zločin, no každému hrozí iný trest. Ako je to možné?

Zadržaný z kauzy Judáš
Zadržaný z kauzy Judáš Zdroj: TV Markíza

Je to vraj výsledok hodnotenia dôkazov.

Na každého platí zrejme iný meter. Hovoríme o obvinených mužoch z kauzy Judáš, ktorí sú stíhaní za ten istý skutok, no každému hrozí iný trest.

Kým bývalý námestník SIS Boris Beňa vyviazne s podmienkou, ďalším dvom hrozí 15 rokov natvrdo. Ako je to možné?

Po policajnej akcii, ktorá niesla biblický názov Judáš, uviazli v sieti viacerí funkcionári bezpečnostných zložiek. Medzi nimi aj námestník SIS Boris Beňa či šéf kontrarozviedky Peter Gašparovič. Práve týchto dvoch mužov spolu s ďalším expolicajtom Ladislavom Vičanom pritom pôvodne stíhali pre vydieranie podnikateľa. Hrozilo im doživotie.

Celé sa to začalo tým, že podnikateľovi zablokovali daňoví kriminalisti nehnuteľnosti. Keď žiadal odblokovanie, obvinení si mali pýtať 400-tisíc. Prokurátor však nedávno tento skutok prekvalifikoval z vydierania na prijímanie úplatku. Znamená to, že mužom už nehrozí doživotie, ale nižší trest. A práve tu sa začínajú veľké rozdiely.


Kým Boris Beňa z tejto kauzy vyviazne s podmienkou, exšéfovi kontrarozviedky a bývalému policajtovi v uznesení prisudzuje prijímanie úplatku v oveľa prísnejšej sadzbe. Hrozí im až 15 rokov. A to hovoríme stále o tom istom skutku, teda zločine, ktorý mali spáchať spoločne s Borisom Beňom.

Na dôvody rozdielnej právnej kvalifikácie sme sa pýtali dozorujúceho prokurátora prípadu Petra Kysela. Prostredníctvom hovorcu nám odkázal, že je to výsledok hodnotenia dôkazov. Bližšie informácie neprezradil.

Prokurátora tejto kauzy, Petra Kysela, ženie Maroš Žilinka pred disciplinárku. Pre jeho pochybenie sa totiž dostal na slobodu iný obvinený z Judáša - exfunkcionár tajného útvaru Jozef Rehák. Jeho žiadosť o prepustenie z väzby podal až po 57 dňoch. Kyselovi hrozí finančný trest. Okrem toho ho generálny prokurátor stále nevymenoval do funkcie námestníka špeciálneho prokurátora. Žilinka čaká na to, ako sa skončí disciplinárka.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trest

Dôležité udalosti