V rukách NAKA skončili pre korupčnú kauzu aj terajšia a bývalá šéfka SPF

Gabriela Bartošová a Adriana Šklíbová.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Kvietik strávil noc v cele predbežného zaistenia.

Národná kriminálna agentúra mala zadržať v stredu (19. 5.) aj generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu Gabrielu Bartošovú. TV Markíza to potvrdili tri, od seba nezávislé, zdroje.

Podľa našich informácií medzi zadržanými má byť aj bývalá riaditeľka fondu Adriana Šklíbová. Ich mená neskôr potvrdila aj polícia na sociálnej sieti. Počas akcie Latifundista a Feudál zadržala NAKA osem ľudí, z nich sedem už obvinili - M.K, JUDr. A. Š, Ing. G. B, Ing. P. R., Mgr. A. H., JUDr. R. K., Ing. M. Š.).

Zdroj: TASR

„Zadržanie môjho klienta, podnikateľa Martina Kvietika v údajnej korupčnej kauze SPF považuje obhajoba za zneužívanie a znásilňovanie práva, ako aj za zjavný protiprávny zásah do jeho slobody. Snahy o opätovné protiprávne zaistenia založené na výpovediach kontroverzných a nevierohodných kajúcnikov všeobecne vníma obhajoba ako okázalú a v demokratickej spoločnosti veľmi nebezpečnú šikanu," zdôraznil advokát.

Obhajca pokladá za neprijateľné, aby na nové obvinenie stačila len výpoveď kajúcnika v nepodstatnej časti potvrdená dvoma jeho spolupracovníkmi. „Takúto neoverenú a zištnú výpoveď kajúcnika, pôvodne väzobne stíhaného advokáta, odmietli okrem podnikateľa Martina Kvietika aj všetci zadržaní bývalí čelní predstavitelia SPF," povedal Ivan.

Zdroj: TASR

Zdôraznil, že zadržaný Martin Kvietik počas svojej väzby v inej trestnej veci a ani po svojom prepustení neposkytol žiaden dôvod na kolúznu alebo inú väzbu. „Obhajoba dúfa, že v prípade podania návrhu na vzatie do väzby prokurátorom príde k starostlivému posúdeniu všetkých aspektov prípadného väzobného stíhania," dodal advokát.

Podľa slov Ivana prokurátor pravdepodobne podá návrh na väzobné stíhanie. „Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nebude Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k jeho zmareniu," reagoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

NAKA zadržala v stredu osem osôb pre korupčnú trestnú činnosť súvisiacu so Slovenským pozemkovým fondom. Išlo o policajné akcie s krycími názvami Latifundista a Feudál.

Ministerstvo pôdohospodárstva podľa hovorcu Daniela Hrežíka zatiaľ nemá bližšie informácie a ani mená osôb, ktorých sa predmetná záležitosť dotýka. SPF ako inštitúcia podľa neho koná samostatne, dianie na SPF však agrorezort rozhodne zaujíma.

Kvietika prepustil z väzby 11. marca Najvyšší súd, vo väzbe bol od júla 2020, keď bol zadržaný počas akcie Dobytkár.

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SPF

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.