Generálny prokurátor M. Žilinka preložil D. Trnku do Žiliny

Funkciu prokurátora však vykonávať nemôže.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka preložil Dobroslova Trnku na žilinskú krajskú prokuratúru. Dôvodom je rozhodnutie disciplinárnej komisie GP, následne aj rozhodnutie odvolacej disciplinárnej komisie.

Rozhodnutie zverejnil na sociálnej sieti s tým, že Trnka má naďalej pozastavený výkon funkcie prokurátora. Je totiž trestne stíhaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa pre nahrávku v kauze Gorila. Obžalobu na Trnku podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 3. mája.

Zdroj: TV Markíza

„Prokurátor, ktorému bol dočasne pozastavený výkon jeho funkcie, nemá počas tohto pozastavenia práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora," vyhlásil Žilinka.

O tom, že Trnku preradia na prokuratúru nižšieho stupňa, rozhodla na piatkovom (14.5.) zasadnutí na Krajskej prokuratúre v Žiline odvolacia disciplinárna komisia. Podľa jej predsedu, prokurátora Krajskej prokuratúry v Žiline Jozefa Kovačíka odvolacia disciplinárna komisia zrušila rozhodnutie prvostupňovej disciplinárnej komisie v celosti. Sčasti disciplinárne stíhaného prokurátora oslobodila a sčasti ho uznala vinným. Avšak jeho konanie kvalifikovala ako závažné disciplinárne previnenie.

Mohlo by vás zaujímať: Dobroslav Trnka poskytol TV Markíza rozhovor

Prvostupňová komisia v októbri 2020 oslobodila Trnku spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza v súvislosti s nahrávkou rozhovoru s Marianom K., týkajúcu sa vydierania spolumajiteľa Penty. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného, za čo mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Navrhovateľ, námestník GP SR Jozef Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti