Kváskové pečivo na sladko aj na slano. Rady na chutné moravské koláče, bagetu aj lievance

Kváskové pečivo na sladko aj na slano.
Zdroj: Teleráno

Pri týchto receptoch si naozaj uplatníte lásku cez žalúdok.

K ránu patrí vôňa kávy, ale aj čerstvého pečiva. Táto kombinácia dokáže rozvoňať byt a potešiť celú rodinu. Hlavne ak ide o svieže a chutné verzie kváskového pečiva, ktoré si môžete pripraviť na sladko aj na slano.

Svoje o tom vedia Naty Žúreková Štefková a Daniela Rau. Vďaka kváskovaniu zažili ony aj ich blízki tú povestnú lásku cez žalúdok. Naty pôvodne vyštudovala pedagogiku, no láska k cestu bola silnejšia, a tak dodatočne svoju prácu podchytila aj odborným vzdelaním.

„Najprv som si urobila akreditovanú rekvalifikáciu na odbor pekár. Po získaní tohto osvedčenia som podala na Slovenskú živnostenskú komoru žiadosť o zloženie skúšok odbornej spôsobilosti. Na základe písomnej, ústnej aj praktickej skúšky som dostala osvedčenie o úplnej kvalifikácii s platnosťou po celej EÚ. Svoje skúsenosti som okrem praxe v pekárne na Slovensku rozšírila aj o pečenie v Taliansku a Anglicku. Na Slovensku som jediná ‚svojho druhu‘, ktorá má také obšírne znalosti, vedomosti a praktické skúsenosti v príprave pekárenských výrobkov a výchovno-vzdelávacieho procesu,“ opisuje svoju profesijnú cestu pekárka.

Prečítajte si aj: Tradičné šúľance trochu netradične. Inšpirácia na kombináciu s mäsom aj bryndzou

Moravské koláče

Kto si nespomína na tradičnú vôňu čerstvých moravských koláčov? Opečené mierne chrumkavé okraje, pavučinovo jemné cesto, poctivý domáci lekvár a výborný tvaroh. Ach, už pri písaní týchto slov musí človek naprázdno preglgnúť. Tieto výborné chuťovky si môžete pripraviť aj mierne netradične, a to z kvásového cesta.

Na štartér potrebujete: 100g špaldovej hladkej múky, 100 g vody, 1 PL materského kvásku

Na cesto potrebujete: 430 g špaldovej polohrubej múky, 200 g mlieka, 87 g rastlinného oleja (100ml), 1 ČL masti, 1 žĺtok, 5 PL cukru a štipku soli + náplň podľa chuti: tvaroh, kakao, lekvár, škorica, puding, čokoľvek podľa chuti

Postup: Suroviny do štartéru spolu zmiešajte v miske, prekryte neprievzdušným materiálom a nechajte pri izbovej teplote kvasiť 9 až 12 hodín.

Následne pridajte k štartéru všetky suroviny potrebné do cesta. Vymieste si mäkké a hladké cesto, ktoré sa nebude lepiť na steny a ruky. Následne ho opäť prekryte a nechajte kvasiť tri hodiny. Cesto potom vyklopte na pracovnú dosku, rozdeľte na dvanásť častí a z každej vytvarujte bochníček, prikryté ich necháte kvasiť ďalšiu 1,5 až 2 hodiny. Potom ich pohárom vytvarujte a naplňte plnkou. Potrite okraje cesta bielkom a pečte 20-25 minút na 200 stupňov Celzia.

Zdroj: Teleráno

Kváskové lievance

Lievance sú u mnohých vnímané ako americká sladká pochúťka konzumovaná na raňajky. V posledných rokoch sa však ujali aj na Slovensku, či už ako chutný recept, sladké raňajky či večera. Nathy prišla s verziou kváskových lievancov s jogurtom a prekvapením.

Na cesto potrebujete: 200 g hustého jogurtu, 100 g hladkej múky, 2 vajcia, 2 PL trstinového cukru, štipku soli, 1 PL materského kvásku

Postup: Všetky suroviny zmiešajte do hladkého cesta, prekryte a dajte do chladničky na 12 hodín. Pri izbovej teplote stačia tri hodiny. Následne si rozohrejte panvicu, potrite olejom, dajte lyžicu cesta, prekvapenie (čokoládu, lekvár, banán atď.) a prekryte ho druhou lyžicou cesta. Otočte a opečte aj druhú stranu dozlatista.

Tip na bagety a kváskový chlieb sa dozviete v nasledujúcom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti