Polícia chcela ráno zadržať exšéfa NAKA. Vieme, z čoho je Branislav Zurian obvinený

Poškodené dvere na byte exšéfa Zuriana po zásahu NAKA.
Zdroj: TV Markíza

Momentálne sa nachádza v zahraničí.

Policajti z Úradu inšpekčnej služby chceli dnes zadržať bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana. Do jeho bytu v Poprade prišli podľa našich informácií už o piatej hodine ráno. Zásah mal zobudiť aj susedov, Zuriana ale doma nenašli.

Nám sa podarilo zistiť, že Zuriana obvinili zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a z ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Má to súvisieť s výpoveďou kajúcnika Borisa Beňu. Ten tvrdil, že mu Zurian vyzradil, koho NAKA odpočúva. Inšpekcia má mať v súvislosti s vyšetrovaním Zuriana viacero svedkov.

Zdroj: TV Markíza

Policajti na byte Branislava Zuriana vylomili dvere, vykonávali domovú prehliadku. Zurian je však v zahraničí. O zásahu ako prvý informoval Denník N.

Podľa našich informácií vykonávali operatívci domovú prehliadku aj v jeho služobnom byte v Bratislave.

Zdroj: TV Markíza

Zurian: Niektorí ľudia sa boja pravdy

Exriaditeľ elitných policajtov poskytol TV Markíza exkluzívny rozhovor. Tvrdí, že zatiaľ s ním vyšetrovaľ nekomunikuje. „Nechce mi uviesť dôvody domovej priehladky, ani či som obvinený respektíve, ak som obvinený, z akého trestného činu, vôbec sa neviem k tomu vyjadriť,“ povedal Zurian.

Okrem Zuriana zadržali pre kontakty s Beňom aj ďalšieho policajta. Ide o vedúceho 2. oddelenia operatívy NAKA v Bratislave Jána Kaľavského.

„Nemám k danej veci žiadne informácie, viem len, že je to akcia Úradu inšpekčnej služby. Nechcem svojimi vyjadreniami zasahovať do ich vyšetrovania, preto sa k Branovi Zurianovi nebudem vyjadrovať,“ uviedol pre TV Markíza prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Zurian odišiel z funkcie minulý týždeň. Oznámil, že úplne odchádza aj z Policajného zboru. Dôvody nechcel komentovať. TV Markíza však teraz poskytol krátky rozhovor, v ktorom sa vyjadril aj k svojmu odchodu.


Stanovisko ministra vnútra

Minister vnútra Roman Mikulec sa informácie o obvinení a pokuse zadržať Zuriana dozvedel v piatok (21. 5.) ráno.

Podľa jeho slov to potvrdzuje jeho predošlé vyjadrenia, že nemá vopred vedomosť o plánovaných akciách NAKA, v tomto prípade Úradu inšpekčnej služby.

„Vyšetrovatelia sú procesne nezávislí a mne ako ministrovi vnútra neprislúcha ich prácu akokoľvek komentovať," zdôraznil v stanovisku poskytnutom médiám.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Branislav zurian

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.