Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzbu súčasnej i bývalej šéfke SPF

Gabriela Bartošová a Adriana Šklíbová.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Navrhuje ju aj pre ďalších päť ľudí, vrátane finančníka Kvietika.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v piatok (21. 5.) na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb. Sú medzi nimi aj súčasná šéfka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová i exriaditeľka fondu Adriana Šklíbová.

Hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan uviedol, že ide ľudí, ktorých zadržala v stredu (19. 5.) NAKA v súvislosti s korupciou fonde v rámci akcií Latifundista a Feudál. Je medzi nimi aj finančník Martin Kvietik.

Zatiaľ nie je známy termín, kedy sudkyňa ŠTS bude rozhodovať o návrhu prokurátora. Podľa zákonnej lehoty by mala pristúpiť k neverejným výsluchom obvinených počas nadchádzajúceho víkendu.

Policajti v stredu (19. 5.) v rámci akcií zadržali pôvodne osem osôb. Sedem následne obvinili, pričom obvinenia sa vzťahujú na trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Kvietik sa voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal on a jeho obhajca Dušan Ivan sťažnosť. Finančník je obvinený aj v rámci minuloročnej akcie Dobytkár. Donedávna bol väzobne stíhaný.

Stanovisko SPF k obvinenej riaditeľke

Snaha niektorých obvinených v pozícii kajúcnika vyhnúť sa dlhoročným trestom odňatia slobody a odhaleniu ich ďalšej trestnej činnosti vyústila do ich tvrdení o údajnom korupčnom správaní Gabriely Bartošovej, ktoré sa malo diať za predošlého vedenia SPF.

V stanovisku fondu jeho hovorca Martin Kormoš ďalej napísal, že tieto tvrdenia kajúcnikov sú v príkrom rozpore s pôsobením Bartošovej na SPF.

Podľa jeho slov už z pozície riaditeľky odboru prevodu a nájmu spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti, v dôsledku čoho sa dostala do konfliktu s bývalým vedením fondu a v novembri 2019 bola prinútená skončiť pracovný pomer.

„Od roku 2018 pomáhala OČTK, čím riskovala svoje zamestnanie a svoje spoločenské postavenie. V tejto činnosti pokračovala aj po svojom vymenovaní za generálnu riaditeľku a pokračuje v nej dodnes. Na základe jej aktívnej spolupráce s políciou je dnes vedených niekoľko trestných konaní a boli vznesené obvinenia viacerým osobám v mediálne známych prípadoch týkajúcich sa SPF," konštatoval Kormoš.

Zdôraznil, že činnosť fondu v aktuálnej situácii nie je nijako ovplyvnená a funguje v normálnom režime tak, ako doteraz. „Rešpektujeme prezumpciu neviny a vyjadrujeme nádej, že sa vzniknutá situácia čo najskôr objasní," doplnil.

BRATISLAVA/TASR, zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SPF

Dôležité udalosti