Najhoršia väznica je v Žiline. Niekedy až nehumánne podmienky vyčíta aj výbor rady Európy

Žilinská väznica je najhoršia na Slovensku.
Zdroj: TV Markíza,

Ministerka spravodlivosti preto plánuje jej rekonštrukciu.

Niekoľko dekád zastarané vybavenie a neľudské podmienky. Takto stav žilinskej basy zhodnotil predseda parlamentu, ktorý sa netají tým, že spúšťačom jeho záujmu o stav väzníc bol prípad z konca minulého roka.

„Taký akcelerátor bol generál Lučanský,“ povedal predseda Národnej rady SR. A tak Kollár po boku s ministerkou spravodlivosti Kolíkovou išli na inšpekciu. Najviac sa im pozdáva bratislavský justičný palác, do ktorého rekonštrukcie sme investovali 23 miliónov eur. Žilina je však jednoznačne najhoršia.

„Zbor sa môže akokoľvek usilovať, aby výkon väzby alebo výkon trestu bol humánny, ak nezmeníme podmienky, materiálne podmienky, tak zásadné sa nič nezmení,“ tvrdí Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti SR.

Keď si Boris Kollár na vlastné oči prezrel podmienky v trakte určenom na výkon väzby, usúdil, že priestory sú depresívne.

Aj výhľad, ktorý by mal byť väzneným dopriaty patril medzi pripomienky k stavu väzníc, ktoré mala aj komisia CPT - výbor rady Európy, vytvorený na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania a trestania. Všetky výčitky chcú od jesene postupne naprávať novou koncepciou.

Ako sa nemocnica zmení a koľko do nej investuje vláda, sa dozviete z reportáže Mariana Lechana.


ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kontrola

Dôležité udalosti