Bolí vás hlava a neviete prečo? Miesto bolesti prezrádza aj jej príčinu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/izkes

Naučte sa počúvať svoje telo a doprajte mu správnu liečbu.

Bolesť hlavy je nesmierne nepríjemná a ovplyvňuje vašu náladu, sústredenie, rozmýšľanie a v podstate celé telo. Ak nastane bolesť hneď po zobudení, môže to byť spôsobené počasím, ale aj nevhodnou stravou či alkoholom. V prípade, že nejde o chronický prípad, len občasné pobolievanie, nepríjemný pocit zaženiete ľahko analgetikom.

Horšia je však migréna, ktorou trpí vraj až 20 percent žien a šesť percent mužov. Spôsobuje nepríjemné záchvatové a pulzujúce bolesti, koré sa, žiaľ, opakujú.

Bolesť hlavy teda môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Aby bolo možné určiť správnu diagnózu a liečbu bolesti hlavy, treba si všímať jej charakter. Či je tupá, ostrá alebo pichľavá, časový rozsah ako aj miesto bolesti.

Prečítajte si aj: Babské rady na nezaplatenie. Vďaka tomuto zostanú vaše uteráky vždy mäkké

Od šije, cez temeno až po uši

Táto bolesť je hlavne počas uplynulého roku veľmi častá. Dlhodobé sedenie v zlej pozícii na home office, ale často aj v kanceláriách, spôsobuje nie malé problémy. Občas sa k tomu prikmotrí stres a nepriateľ očí, sledovanie obrazoviek (počítač, mobil, TV). Princíp je jednoduchý, v tejto oblasti sú veľmi jemné svaly, ktoré pri strese jednoducho tuhnú a postupne vedú k tupej bolesti hlavy.

Keďže sa táto bolesť dá jednoducho odôvodniť, dá sa s ňou aj účinne bojovať. Musíte s danými svalmi cvičiť, popreťahovať ich a stuhnutú šiju pomasírovať. Keď si pomôžete fyzicky, zamerajte sa aj na psychickú pomoc a choďte na vzduch. Užite si voľno, ktoré po lockdowne opäť máme, prejdite sa, vyvetrajte myseľ a doprajte si chvíľu pre seba.

Zdroj: shutterstoc.com/ryna Inshyna

Ostrá bolesť na jednej strane hlavy

V tomto prípade to už nie je také jednoduché, o vašu pozornosť sa totiž hlási migréna. Ostrá, nepríjemná, pulzujúca bolesť, ktorá vás miestami až paralyzuje. V niektorých prípadoch ju sprevádza aj nevoľnosť, citlivosť na svetlo, poruchy videnia a iné nepríjemnosti.

Migréna sa zvykne opakovať, a preto je potrebné navštíviť lekára. Súvisieť môže s mnohými chorobami a spúšťačmi, ako stres, dehydratácia, problémy s očami a pod. Nutné sú vyšetrenia a nastavenie vhodnej liečby.

Prečítajte si aj: Toto musíte vyskúšať. Užitočné rady, ako využiť sponky do vlasov aj v domácnosti

Čelo, nos a tvár

Spomeňte si na poslednýkrát, keď ste mali chrípku, ako vám bolo? Pravdepodobne vás trápila práve bolesť tváre, pretože je typická pre problémy s dutinami. Okrem chrípky vás však môžu potrápiť aj v bežnom živote. Môže ísť o zápal či takzvanú zadnú nádchu.

V rámci liečby sa odporúča inhalovanie, naparovanie, pobyt v soľnej jaskyni a ani dovolenka v Chorvátsku vám veru nezaškodí. Ak sa nikam nechytáte a nemáte na podobné kúry čas, stačí, ak si doma zohrejete vodu v hrnci, pridáte lyžičku soli a váš vlastný očistný proces je na svete. Pridať môžete aj pár kvapiek eukalyptového oleja.

Záhlavie

Áno, aj zadná časť hlavy vás môže potrápiť nepríjemnou, tupou bolesťou. Najčastejšie ju spôsobujú problémy s krvným tlakom, či už sú jeho hodnoty vysoké alebo prinízke. Bolesť nastupuje postupne, najčastejšie v ranných hodinách, avšak v poobedných hodinách zvykne aj sama odznieť, tvrdí bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti