Robert Fico informoval o podozrivých SMS vyšetrovateľov a svedkov

Robert Fico.
Zdroj: TASR

Cieľom Ficovej besedy bolo dôkazné potvrdenie udalostí, o ktorých informoval uplynulé dni.

Roberta Fica informoval na tlačovej konferencii o zaujímavom čítaní SMS správ. Nadviazal tým na udalosti z dňa, kedy bola aj našou televíziou zverejnená časť konverzácie medzi vyšetrovateľom a neznámym príjemcom, v ktorej sú zhrnuté body pravdepodobne k istej výpovedi.

V úvode besedy Fico privítal fakt, že bývalého šéfa operatívcov Ján Kaľavský nebol uplynulý deň zatknutý a krok generálneho prikurátora, ktorý prevzal prípad Kaľavského a obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana. Viac sa o tom dozviete tu. Zároveň by Fico uvítal, keby prevzal aj prípad Pčolinského.

20 miliónov pre SIS

Cieľom Ficovej besedy bolo dôkazné potvrdenie udalostí, o ktorých informoval uplynulé dni, v piatok a v nedeľu. Teda, že vyšetrovatelia NAKA, policajti a prokurátori manipulujú svedkami, a tak si dôkazovo podložia väzobné stíhanie zadržaných osôb v rôznych kauzách. Niektorí z nich majú väzby na stranu Smer-SD a Hlas-SD. A že Matovič sľúbil za Presunutie Makoa SIS odmenu 20 miliónov eur.

Podľa predsedu SMER-u dokazuje pravdivosť jeho tvrdení fakt, že nikto uplynulé dni jeho tvrdenia ohľadom SIS nevyvrátil. Následne však poukázal aj na konkrétne dôkazy. Obvinený Zurian povedal, že je prepojenie Igora Matoviča na hlavných udavačom, ktorými sú podľa neho Makoa a Slobodník, ktorých aj opakovane stretol. Zurian tiež tvrdí, že Matovič sľúbil SIS odmenu 20 miliónov eur ak presunú Makoa z finančnej správy na SIS.

Podľa informácií Roberta Fica, bol Mako odvolaný 1. júna 2020 Mako. Následne 5. júla 2020 dostala SIS nad rámec svojich výdavkov 5 miliónov eur. Začiatkom decembra dostali ďalších 10 miliónov eur. Tento rok v dvoch navyšovaniach štyri a jeden milión eur. Ako odôvodnenie bolo uvedené prekročenie kapitolu. Dokopy tieto navyšovania predstavujú 20 miliónov eur. Podľa Fica ide o už vyššie spomínanú čiastku.


Manipulatívne SMS

Na tlačovej konferencii tiež zverejnil správu, ktorá má dokazovať manipulovanie vyšetrovania v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Má ísť o komunikáciu vyšetrovateľa NAKA, ktorá podľa Fica odkazuje na riadenie výpovedí svedkov v korupčných kauzách. Tvrdí, že cieľom tohto diania je zničenie opozície.

„Je tu systém likvidácie opozície, ktorý si vybudoval Igor Matovič (OĽANO) a jeho verní. Tento systém je postavený na princípe udavačov, ktorí napáchali závažnú trestnú činnosť a za to im sľúbili, že títo udavači zostanú na slobode. Postupne poskytujú rôzne svedectvá, ktoré sú postavené na vode, pretože udavači sú motivovaní tým, aby si vymýšľali, aby neboli potrestaní," uviedol.

Podľa prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka je zarážajúce, aké hry sa rozohrali prostredníctvom médií a akým zavádzajúcim spôsobom sa niekto snaží o destabilizáciu polície. Vyšetrovateľ Ján Čurilla mi vysvetlil, že túto SMS zaslal operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 9.40 h, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. augusta a 20. augusta 2020. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z. Dôležitým faktom je aj to, že hodnovernosť výpovedí týchto osôb je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď trestná činnosť mala byť spáchaná," uviedol prostredníctvom hovorcu Michala Slivku. SMS si môžete aj s podrobnými informáciami o prípade prečítať tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme SMS

Dôležité udalosti