Ján Mičovský sa vzdáva funkcie ministra

Ján Mičovský.
Zdroj: TASR

Zámer oznámil v súvislosti s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa rozhodol podať demisiu. Urobiť tak chce v pondelok 31. mája. Oznámil to na brífingu v súvislosti s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde.

Po Marekovi Krajčím je druhý minister z OĽANO, ktorý sa sám odchádza z funkcie.

Rozhodnutie odstúpiť je podľa Mičovského dobré „kvôli tomu, aby sme potvrdili, že sa nemáme v takýchto situáciách snažiť prekľučkovať". „Je tu situácia taká, že som nominoval človeka, ktorý pravdepodobne zlyhal. Odborník sa nájde, ale okrem odbornosti treba aj človeka, ktorý je morálne spôsobilý," konštatoval.

Zdroj: TASR

Mičovský pripustil, že jeho nástupcom vo funkcii ministra pôdohospodárstva by mohol byť súčasný štátny tajomník rezortu Martin Fecko. „Ja si Martina nesmierne vážim. Možno práve on bude ten, ktorý tu bude o chvíľu stáť. Bude to dobrá voľba. Nechcem však hovoriť za tých, ktorí musia o tom rozhodnúť," poznamenal.

Reakcia premiéra na demisiu

Premiér Eduard Heger odstupujúceho minista vníma ako človeka s veľkým zmyslom pre spravodlivosť. Jeho rozhodnutie akceptuje a vyjadril mu vďaku za odvedenú prácu v rezorte, v ktorom zdedil po bývalých vládach premyslený systém nezaslúžených privilégií a úplatkov.

„Očista tohto rezortu však bude pokračovať, rovnako ako nastavenie nových spravodlivých pravidiel v dotačnej politike," konštatoval v stanovisku, ktoré médiam zaslal tlačový odbor.

NAKA minulý týždeň zadržala pri akciách Feudál a Latifundista osem ľudí, sedem je vo väzbe. Medzi nimi aj, dnes už bývalá riaditeľka SPF, Gabriela Bartošová. Do funkcie nastúpila za súčasnej vlády a nominoval ju Mičovský.

Ministerstvo v pondelok (24. 5.) prijalo jej abdikáciu. Skutočnosť, že sa orgány činné v trestnom konaní venujú aj nominantom súčasnej koalície podľa ministerstva potvrdzuje otvorenosť a úprimnosť protikorupčného snaženia tejto vlády.

Reportáž o odstúpení pripravil Michal Hečko.

BRATISLAV/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovenský pozemkový fond

Dôležité udalosti