Prvé kroky Jankovskej na slobode: Objala advokáta, rozplakala sa a nastúpila do auta

Monika Jankovská s advokátom Petrom Erdösom.
Zdroj: TV Markíza

Bývalá štátna tajomníčka bola vo väzbe takmer 15 mesiacov.

Moniku Jankovskú podľa informácií TV Markíza prepustil na slobodu prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. Práve on dozoruje kauzu Fatima. O žiadosti o prepustenie bývalej štátnej tajomníčky pritom mal rozhodovať vo štvrtok (27.5.) Okresný súd v Trenčíne. Informáciu o prepustení Moniky Jankovskej nám potvrdil jej advokát Peter Erdös.

Za mrežami bola celkovo takmer 15 mesiacov. Po opustení trenčianskej nemocnice plakala, novinárom na otázky neodpovedala. V stredu (26. 5.) ešte absolvuje lekárske vyšetrenie. Prvú noc po prepustení bude spať vo svojom byte v Bratislave. Monitorovací náramok by jej mali nasadiť vo štvrtok.

„Ďalší postup závisí od jej zdravotného stavu, jej pobyt vo väzenskej nemocnici mal svoj dôvod. Vo štvrtok (27. 5.) nás čaká v prvom rade inštalácia elektronického náramku, ktorý má moja klientka nariadený v inej trestnej veci. Následne sa bude musieť podrobiť ďalším vyšetreniam, ktoré rozhodnú o tom, ako bude ďalej pokračovať jej liečba, či ambulantnou formou, alebo to bude vyžadovať ústavnú starostlivosť,“ skonštatoval Erdös.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Podľa posledného rozhovoru s jej obhajcom Petrom Erdösom je na tom jeho klientka stále psychicky zle. V poslednom čase sa nezúčastňovala žiadnych výsluchov. Ani pred vyšetrovateľom, ani na súde, keď rozhodovali o jej väzbe. Takéto odporúčanie dal podľa Erdösa aj samotný primár oddelenia v Trenčíne.

Prokurátor: Dôvod kolúznej väzby pominul

Našu informáciu neskôr potvrdil aj hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Podľa dozorového prokurátora v kauze Fatima dôvod tzv. kolúznej väzby u bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti pominul.

„Úrad špeciálnej prokuratúry starostlivo a dôkladne posudzuje existenciu dôvodov väzby u každej jednej obvinenej osoby, ako aj zákonné možnosti jej nahradenia. V posudzovanom prípade sa preto konštatuje, že dôvod na ďalšie väzobné stíhanie obvinenej pominul,“ napísal v reakcii.

Zdroj: TV Markíza

Monika Jankovská sa podľa jej advokáta zrútila. Psychické problémy mala už pred tým. Vo väznici v Banskej Bystrici sa pokúsila siahnuť si na život. Užila viac liekov, ako mala. Práve z toho dôvodu ju umiestnili v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne na psychiatriu. Je pod stálym dohľadom.

Kauza Fatima

V kauze Fatima je Jankovská obvinená z trestného činu marenia spravodlivosti.

Kľúčový svedok Michal Vida pred rokmi opísal, ako mala vziať ešte ako sudkyňa od mafiána Petra Čongrádyho úplatok za to, aby poslala pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku do väzenia a mafián by sa tak Fatimy zmocnil.

Potom Vida zmenil výpoveď. Čo sa malo diať v pozadí, vyplávalo na povrch postupne. Vida ale nedávno opäť otočil a vrátil sa k pôvodnej verzii o násilnom prebratí Fatimy.

Zdroj: TASR

Všetko sa to dialo v roku 2018. Organizátorkou mala byť Jankovská, ktorá mala svojho svata Petra Vaska inštruovať, aby ovplyvnil výpoveď Vidu tak, že si vymyslí uveriteľnú verziu dôvodu zmeny svedectva - a to v jej prospech.

Jankovská mala cez Vaska Vidovi ponúknuť, že mu vybaví priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci. Ak svedectvo nezmení, zariadia, aby bol odsúdený a účelovo stíhaný za vyfabrikované veci na NAKA.

Advokátku Annu Žedényiovú viní vyšetrovateľ z toho, že Vidovi vypracovala niekoľkostranový text. Ten sa mal naučiť a ponúknuť tak nový príbeh a svedectvo, aby vyvinil Jankovskú.

Úlohou - vtedy ešte policajta NAKA - Milana Žáčika malo byť, aby zabezpečil prijatie Vidovho oznámenia.

Monika Jankovská vinu v tomto prípade odmieta.

TRENČÍN/Zuzana Ferenčáková, zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti