Bývalá šéfka SPF mala vzťah s Černákovou pravou rukou, Mičovský o tom vedel

Na archívnej snímke Gabriela Bartošová a Miloš Kaštan.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Dozvedel sa o tom tesne pred jej menovaním.

Odstupujúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský priznal, že vedel o vzťahu bývalej šéfky Slovenského pozemkového fondu s Milošom Kaštanom. Bývalá pravá ruka Mikuláša Černáka si dnes odpykáva trest za podiel na šiestich vráždách.

Na tlačovej besede, na ktorej Mičovský oznámil rezignáciu, povedal, že sa o tejto skutočnosti dozvedel pred menovaním Gabriely Bartošovej do vedenia fondu.

Podľa jeho slov vlani po parlamentných voľbách mu kolegovia z OĽANO poradili, že Bartošová by mohla byť tá, ktorá by mohla naplniť odborné a morálne kvality ako šéfka pozemkového fondu.

Zdroj: TASR

„Bol však jeden moment, ktorý sa odohral v živote pani Bartošovej a ktorý si do životopisu nenapísala. Bol to moment, ktorý ma prekvapil a ktorý ma v istej chvíli zastavil, či jej personálny návrh posuniem do vlády. Zvažoval som, či je Bartošová dobrý návrh," vysvetlil s tým, že v minulosti, pred viac ako 10 rokmi, mala svoj osobný príbeh spojený s členom mafiánskej skupiny Milošom Kaštanom.

Mičovský zároveň poprel medializované informácie, že by bol priateľom matky Bartošovej a že preto ju navrhol vlani na post šéfky SPF. „Je to absolútna lož," podčiarkol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v piatok (21.5.) na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb. Ide o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra zadržala v stredu (19.5.) v súvislosti s korupciou na SPF v rámci akcií Latifundista a Feudál.

Medzi obvinenými bola aj Bartošová, ktorá do funkcie nastúpila za súčasnej vlády a nominoval ju práve Mičovský. Ministerstvo v pondelok (24. 5.) prijalo jej abdikáciu. Skutočnosť, že sa orgány činné v trestnom konaní venujú aj nominantom súčasnej koalície podľa ministerstva potvrdzuje otvorenosť a úprimnosť protikorupčného snaženia tejto vlády.

Reportáž o odstúpení pripravil Michal Hečko.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš Kaštan

Dôležité udalosti